Od sebaúcty k slúžiacemu lídrovi

„Tak prečo je dôležitá sebaúcta?“ pýta sa nás dlhoročný vrcholový manažér, dnes poradca, kouč, no hlavne manžel a otec troch detí. Mnohým nám vo veľkej sále kaštieľa prebehlo hlavou: Tss, také jednoduché a základné otázky?! Veď pretože…V sále zavládlo ticho. Každá „víkendovka“, ktorú majú študenti Kolégia počas akademického roka raz za mesiac absolvovať, je plná podnetov na osobnostný rast a rozvoj. Tá prvá s témou Sedem návykov skutočne efektívnych ľudí je za nami.

Marián Kolník je certifikovaným partnerom FranklinCovey, čo je globálna vzdelávacia a poradenská spoločnosť. Má bohaté skúsenosti v medzinárodných vrcholových riadiacich pozíciách v bankovníctve a priemysle. Na Slovensku je spoluzakladateľom akreditovaného vysokoškolského štúdia „Náuka o rodine.“ Spolu s manželkou založili neziskovú organizáciu Centrum obnovy rodiny, n.o., ktorá sa venuje vzdelávaniu a prevencii vzťahov v manželskom a rodinnom živote

IMG_2798

Marián nám predstavil program osobného rozvoja vypracovaný Stephenom Coveym zameraným na leadership. Program pozostáva zo siedmych návykov, pomáhajúcim formovať charakter človeka, ktorý sa následne stáva „slúžiacim lídrom“. Marián nám ukázal, že medzi podnetom a našou odozvou naň, je priestor, kde sa môžeme rozhodnúť a zvoliť si vlastnú reakciu – podľa Viktora Frankla, slávneho rakúskeho psychiatra, ktorý prežil holokaust v Osvienčime,  je to tzv. posledná ľudská sloboda.

Okrem tejto proaktivity by sme mali vždy začínať naše konanie s myšlienkou na cieľ a to najdôležitejšie dávať na prvé miesto podľa „kompasu“ hodnôt.  S ďalšími štyrmi návykmi sa zoznámime v marci a už teraz sa na to veľmi tešíme. Dovtedy je našou úlohou vybrať si jeden podnet, pomocou ktorého vnímame, že by sme na sebe najviac zapracovali, vyhrnúť si rukávy a…naplánovať si týždeň! Pretože vraj práve dobre a rozumne naplánovaný čas je kľúčom k úspechu, kedy sa nie len vyhneme  „teroru“  urgentných, no nedôležitých vecí, ale získame priestor na rozvíjanie vzťahov so sebou, s blížnymi a Dobrom. Zvládneme túto výzvu? Naše limity sa už skutočne začínajú otriasať v základoch…

IMG_2793

„Sebaúcta je dôležitá, pretože nastoľuje harmóniu vo vzťahoch ja-blížny, ja-Dobro. Veď ako by som mohol mať rád iných, ak nemám rád seba? A zdrojom mojej lásky je Láska,“ prerušuje naše ticho odpoveď. Vďaka, Marián, za mimoriadne inšpiratívny čas a do skorého videnia v marci.

 

Justína Malysová

študentka KAN7

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *