Stredoškoláci chcú tiež meniť Slovensko

V septembri tohto roku spustilo Kolégium ďalší ročník programu pre stredné školy, do ktorého za zapojilo Kolégium GAGLS pri Gymnáziu arm. gen. L. Svobodu v Humennom a Kolégium GTA pri Gymnáziu sv. Tomáša Akvinského v Košiciach. Študentka Kolégia GTA píše autenticky o aktivitách, do ktorých sa stredoškoláci už stihli zapojiť.

Na konci minulého školského roka k nám prišiel lektor Kolégia GTA, Jaro Varchola, ktorý nás inšpiroval k tomu, aby sme sa do tohto programu pre tretiakov prihlásili. Aj keď bol okrem prihlášky povinný i osobný pohovor, neodradilo nás to. Naopak, bol veľký záujem, veď nie každý prihlásený bol aj prijatý.

„Kolégiovské stretká” sme zahájili nultým stretnutím už na konci júna. Jaro nás podrobnejšie oboznámil s činnosťou Kolégia a aktivitami, ktoré nás budú čakať v budúcom, resp. v tomto školskom roku: diskusie na rôzne zaujímavé témy nám pomôžu intelektuálne a osobnostne sa rozvíjať, spoločne vytvoriť kolektív, spoznávať sa a učiť sa navzájom od seba.

12049200_926929364057611_6986956585847152311_n

Na našom prvom seminári sme sa zaoberali filozofickými otázkami na základe knižky Sofiin svet, ktorú sme mali prečítať cez letné prázdniny. „Kto som? Odkiaľ sa vzal svet? Ako správne žiť?” Premýšľali sme, až sa nám „parilo z mozgov” pričom nám Jaro poriadne zamotal hlavy rôznymi  protiargumentmi. No pohli sme sa aspoň o krôčik k pravde.

Ďalšou našou spoločnou aktivitou bol teambuildingové popoludnie v Kysaku, kde pre nás jedna zo stážistiek pripravila “Guľáš párty”. Všetci sme sa spoločne najedli do sýtosti, zabávali sa a rozdelili sme si komunitné úlohy, napríklad fotografovanie, starostlivosť o občerstvenie na spoločných akciách, ktoré budeme v Kolégiu GTA vykonávať ako službu komunite a pre našu vlastnú formáciu. Potom sme vybehli na neďalekú lúku, hrali sme rôzne hry a takto budovali náš „kolégiovský” kolektív.

0059a595-79bd-4027-96a0-8a84052d1ff1

O týždeň neskôr sme mali večerné stretnutie v našom „detskom kútiku”. Brainstormovali sme sa tému Čo je dôležité v živote človeka? Mimoriadne ťažká téma, ktorej sme sa zhostili najprv vylučovacou metódou. Dospeli sme tým k veľmi zaujímavým zisteniam, čo je v živote skutočne dôležité: vzťahy, viera, poznanie…

Nasledujúce večerné stretnutie bolo ešte zaujímavejšie, pretože nás navštívil náš prvý hosť, Stano Hrivňák. Oboznámil nás s time-managementom, poradil nám, ako si zorganizovať čas a stanoviť priority v každotýždenných povinnostiach a aktivitách.

Streda, siedmeho októbra, sa niesla v slávnostnejšom duchu. Prečo? Konala sa totiž promócia minuloročných absolventov Kolégia GTA a slávnostne sa otvoril náš – druhý ročník Kolégia GTA. Všetko sa nieslo v príjemnej atmosfére doplnené skvelým občerstvením.

11201862_916322768451604_4991696856593553503_n

Na začiatku predposledného októbrového víkendu sme sa spoločne vybrali na víkendovku do Ivanky pri Dunaji, kde bol pre nás pripravený nesmierne nabitý intelektuálny program:  seminár so špičkovým akademikom, workshop prezentačných zručností, stretnutie s našimi mentormi, prehliadka Bratislavy, prezentácia pobytu absolventa Kolégia v Sýrií a Iraku a stretnutie s pánom Františkom Mikloškom. Bol to pre náš všetkých skutočne obohacujúci víkend.

Už sa tešíme na ďalšie aktivity v Kolégiu GTA!

text: Silvia Takáčová | foto: archív Stredoškolských kolégií KAN

študentka Kolégia GTA II}

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *