Svätý Ignác a Anton Neuwirth by mali radosť

Vlak smerujúci z Nových Zámkov do Bratislavy sa pomaly pohýna z ivanskej stanice, všetko je už ponorené v novembrovom chlade piatkového večera. Nastáva malá chvíľa pomykova: Vystúpili z vlaku, či si pomýlili stanicu? Vlak sa už vzďaľuje a spoza jeho posledného vagónu sa objaví malá skupinka mladých ľudí, ktorí na prvý pohľad vyzerajú ako zmätení turisti. Vystúpili! Kolégium počas prvého novembrového víkendu hostilo študentov spriateleného jezuitského Kolégia svätého Ignáca z Budapešti.

SZIK, teda Szent Ignác Jezsuita Szakkollegium, bolo založená v roku 1990 s víziou vytvorenia vhodného prostredia, ktoré by talentovaným vysokoškolským študentom umožňovalo nie len dobrú prípravu na budúce kariérne povolanie, ale vychovávalo budúcich kresťanských lídrov a intelektuálov s ukotvenými hodnotami. V roku 2000 si toto kolégium vzal pod svoje krídla jezuitský rád v Maďarsku a bolo pomenované po svätom Ignácovi z Loyoly. V maďarskom vzdelávacom systéme nie sú kolégiá s podobnou víziou ničím výnimočným a celkovo ich je roztrúsených po celej krajine približne stopäťdesiat. Študenti sa popri svojich odboroch na univerzitách venujú v Kolégiu sv. Ignáca témam spojených s politickou filozofiou, ekonómiou, sociálnou problematikou, no absolvujú aj semestrálne kurzy rétoriky. Vzťahy medzi KAN a SZIK sa rozvíjajú od roku 2014 a odvtedy boli študenti nášho Kolégia na návšteve v Budapešti už dvakrát. Maďarskí priatelia zavítali do kaštieľa druhý raz a dopadlo to nad očakávania všetkých.

d

Spoločný čas odštartovala zoznamovacia aktivita, pri ktorej sa študenti kolégií rozdelili do dvojíc a po párminútovom rozhovore sa mali navzájom odprezentovať ostatným. „Predstavujem vám Justínu, študuje v Brne a jej obľúbeným filmom jej Pýcha a predsudok. Tá novšia verzia,“ neopomína detaily sympatický Áron. „Toto je Máté, študuje psychológiu a jeho obľúbeným filmom je Pýcha a predsudok,“ knižnica zahučí skupinovým smiechom. Nie posledný krát. „Kinga pochádza z…hm, toho mesta presláveného tou dobrou salámou,hm…Debrecín!“

Po výdatnej večery sa začal prvý seminár víkendu pod vedením Pavla Kosnáča, absolventa druhého ročníka Kolégia, na tému islam, Irak a Islamský štát. Seminár privádzal účastníkov striedavo do zdesenia a úžasu. Zdesenia nad brutalitou túžby po moci, náboženského radikalizmu a fatálnymi chybami zahraničnej politiky mocností zakorenených už v deväťdesiatych rokoch a do úžasu nad krásou kurdských marxistických partizánskych bojovníčiek, ktorým podľa Pavla prospieva najmä horský vzduch irackých vrchov. Bohatá fotodokumentácia z Pavlových ciest po Iraku a Sýrií pridáva semináru chuť vojny na dosah ruky, nie vzdialenej tisícky kilometrov. Diskusia trvá do neskorých večerných hodín a ak bolo cieľom uvedomiť si naliehavosť situácie, tak bol dosiahnutý.

7

Sobota začala diskusiou o príhovore známeho britského konzervatívneho filozofa Rogera Scrutona prednesenom na zraze jednej belgickej politickej strany v roku 2006 o probléme integrácie ľudí prichádzajúcich do Európy z iných kultúr. S pomocou Martina Luterána študenti pomenovali hlavné tézy textu a zanalyzovali argumenty autora. Cítia sa Maďari „onálepkovanými“ v očiach iných štátov ako xenofóbni? A čo Slováci? A čo je pod povrchom „nálepky“? Čo je to oikofóbia?Ak multikulturalizmus zlyhal, aké je podľa študentov riešenie? Ťažké otázky, na odpovediach ktorých sa síce študenti počas seminára nezhodli, no rozhovory o nich pokračovali v priateľskom tóne počas celého dňa v rôznych obmenách.

Druhá časť sobotňajšieho programu sa odohrávala v starom meste Bratislavy. Po tradičnom slovenskom obede s menu bryndzové halušky so slaninou, plnené pirohy či šúľance s makom nasledovala interaktívna úloha pripravená stážistami Kolégia: keďže Bratislava je príliš veľká a bohatá na zaujímavosti, nestihli by študenti všetko navštíviť spolu, a preto sa rozdelia do menších skupín a budú musieť splniť niekoľko zadaných úloh. Úspech tohto „objavovania Bratislavy“ by si mali vzájomne odprezentovať počas večerného programu. Zadanie pre malú skupinu pozostávalo z hlavnej úlohy – navštíviť a odfotiť sa spolu na piatich určených miestach, napríklad Bratislavský hrad, Katedrála sv. Martina, Reduta, či Primaciálny palác a z vedľajších úloh, ktoré boli viac ako kreatívne – natočiť minútové video, ako spolu študenti tancujú na Hlavnom námestí za sprievodu piesne Dancing Queen, odfotiť sa s Čumilom, presne o 15:04 sa odfotiť pred starým SND-čkom, či natočiť video, ako aspoň jeden člen skupinky spieva pod Michalskou bránou ľubovoľnú pieseň. „Keď sme tancovali na námestí, hovoril som si, však prečo nie – úloha je úloha! Ale keď si nás začali nahrávať na smartfóny náhodní okoloidúci, začal som sa cítiť trochu…blbo,“ hovorí Tomáš, súčasný študent Kolégia.

12227839_10205701931963383_8195697683447235150_n

Po svätej omši v angličtine sa večerný program niesol v znamení prezentácií splnených úloh a nálada bola doslova „do popuku“. Všetky zadania sa úspešne podarilo splniť, a nie len že študenti trochu spoznali hlavné mesto Slovenska, ale aj nadväzovali spoločné priateľstvá. Spoločný čas naplnený „ťažkými“ rozhovormi o budúcnosti Maďarska, politickom spektre Slovenska alebo len o zdieľaní, ako dve kolégiá menia životy mladých ľudí, sa pretiahol do skorých ranných hodín.

IMG_5133

Posledný deň sa niesol v znamení nedeľnej pohody – spoločné raňajky, prechádzka k jazeru, frisbee v parku za kaštieľom. Po výbornom obede sa hostia zbalili, každý zo študentov vzal aspoň jedno ucho tašky, či rúčku kufra a spolu sa pobrali na vlakovú stanicu. Všetci účastníci spolu čakajú na vlak do Nových Zámkov, keď tu sa maďarskí študenti po krátkom dohadovaní zoradia spolu do malého zboru a na betónovom peróne za prítomnosti roztrúsených cestujúcich z Ivanky zaspievajú svojim slovenským priateľom úprimnej vďaky starozákonné Áronove požehnanie v maďarčine. Úžasná bodka za mimoriadnym víkendom.

8

V diaľke zatrúbil vlak, srdečné objatia, bozky a prísľuby skorého stretnutia. Študenti Kolégia Antona Neuwirtha prídu na návštevu do Budapešti posledný februárový víkend budúceho roka.

text: Justína Malysová | foto: Silvia Jamrichová

študentky KAN7} else {

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *