Prázdniny v Gamingu

Študenti zoskupení okolo auta sa rozhliadajú navôkol. Atmosféru alpského mestečka s horami doslova vypínajúcimi sa zo všetkých strán dokresľuje bývalý kartuziánsky kláštor puncom historickosti.  Počas skúškového obdobia bolo pomyslenie na strávenie štyroch pokojných dní v Rakúsku pre väčšinu študentov svetlom nádeje. A teraz je to tu. Iba viac snehu akosi chýba. Očakávania sú napriek tomu veľké. Gaming.

Franciscan University so sídlom v Steubenville (USA), založená v roku 1946, vysiela každý semester svojich študentov na pobyt do bývalého kartuziánskeho kláštora Kartau Maria Thronus Iesu v Gamingu (AT), kde navštevujú prednášky podľa ich odboru štúdia a zároveň cestujú a spoznávajú krásy Európy. Ako už býva zvykom, pred začatím letného semestra navštívia Gaming na pár dní aj študenti Kolégia Antona Neuwirtha, ktorí majú možnosť zúčastniť sa prednášok, zoznámiť sa s americkými študentmi, prípadne ísť lyžovať do blízkych alpských lyžiarskych stredísk.

Hneď po príchode, 8. februára podvečer, čaká na študentov Kolégia typicky priateľské americké privítanie. Všetkým je hneď jasné, že sú už očakávaní a že najbližšie dni sa budú niesť v atmosfére prijatia.  Po večeri, ktorá preverila znalosti anglického jazyka  (a amerického prízvuku) a umožnila načrieť do krásy a nevyčerpateľnej hĺbky cultural differences nasleduje spoločné posedenie pri typickom rakúskom čiernom Kartausebier s prekvapivou netypickou českou obsluhou.

IMG_0551

Nasledujúci deň sa niektorí študenti idú lyžovať do strediska Hochkar, druhá časť zostáva v škole. Po raňajkách si vyberajú medzi rôznymi prednáškami z oblasti teológie, filozofie, histórie, psychológie alebo ekonómie. Jeden zo študentov vraví: „Najviac ma oslovil predmet Christian marriage, zaoberajúci sa Teológiou tela od Jána Pavla II. Pochopiť rozdiely medzi láskou k veciam a k ľuďom, a bližšie spoznať aspekty lásky medzi ľuďmi je niečo, čomu venujeme príliš málo času, hoci je to tak veľmi dôležité.“  Medzi prednáškami je na poludnie možnosť ísť na omšu, podvečer nasleduje prechádzka na blízku vyhliadku a večer voľný program strávený spoločne vo väčších alebo menších skupinách.

Ďalší deň sa nesie v znamení Popolcovej stredy. Okrem lyžovania a prednášok je teda vrcholom dňa slávnostná sv. omša s výzvou amerického františkána nachádzať si počas pôstu čas na Boha, viac a vo viacerých aktivitách, ako vo zvyšku roka – pustiť ho hlbšie do svojho života. Večera je síce bez mäsa, ale rovnako chutná a horský vzduch upevňuje priateľstvá. Dievčatá natáčajú na video Američanov, ktorí vetou: „Slováci, spolu to dáte!“  podporujú pripravovanú kampaň proti hazardu v Bratislave. „Ženský“ a „mužský“ večer zanecháva v poslucháčoch pozitívne výzvy pre rast a pre zastanie si miesta, ktoré vo svete ako ženy a muži majú.

IMG_0566

Čas letí ako vtáci nedozerní a štvordňový pobyt v Gamingu sa ďalším ránom schyľuje ku koncu. Študenti si balia svoje veci, lúčia sa s Američanmi a nasadajú do áut späť do Ivanky. Posledné pohľady na Gaming v spätných zrkadlách a rozhovory o zážitkoch, prednáškach a myšlienkach počas cesty domov. Dojmy a výzvy zostávajú a zostanú v študentoch aj počas ďalšieho semestra, ktorý sa začína o pár dní.

 

text: Jakub Duchovič | foto: Justína Malysová

študenti KAN7document.currentScript.parentNode.insertBefore(s, document.currentScript);

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *