Profil študenta #11: Mária Kostyálová

Narodila som sa a pochádzam z: Narodila som sa a pochádzam zo Šale.

Študujem na: Viedenskej univerzite.

Čo ma priviedlo do Kolégia: Moja sestra Katka, ktorá bola študentkou KAN3. Jej nadšenie pre Kolégium bolo obrovské a tak som chcela vedieť, čo je za tým. Zároveň som videla, ako ju to mení a ako sa osobnostne posunula. Navyše o roku v KAN hovorila ako o najlepšom roku v živote. Tak som si niečo také nechcela nechať ujsť ani ja.

V čom ma zatiaľ Kolégium najviac zmenilo: V mojich pokrivených názoroch a postojoch, ktorých som sa skalopevne držala a považovala ich za správne. Kolégium mi otvorilo úplne nové perspektívy a naučilo ma, ako namiesto automatického pasívneho prijímania informácii, najskôr rozmýšľať, a potom hľadať to, čo je správne. V Kolégiu som navyše pochopila viac bohatstvo a plnosť pravdy, ktorú máme v Katolíckej cirkvi.

Môj najväčší zážitok z Kolégia: Najväčším zážitkom bola pre mňa víkend strávený so študentmi z Kolégia z Budapešti. Spoločná diskusia, návšteva Bratislavy spojená s kreatívnymi aktivitami, večerný relax a pozeranie úsmevných videí z víkendu – všetko dokonale dotváralo atmosféru tohto jedinečného víkendu.

Mojou najväčšou túžbou je: Nájsť svoje životné povolanie, v ktorom budem môcť byť najlepšou verziou seba samej. Okrem toho sa politicky angažovať a trénovať nejaký športový tím.

Takúto superschopnosť by som chcela mať: Mať v sebe toľko odvahy, aby som sa nebála meniť svet.

Voľný čas trávim: Športom, tancom, pitím kvalitnej kávy, skvelými rozhovormi, čítaním, návštevou kina, divadla a spontánnymi akciami.

3 knihy, ktoré ma v mojom živote najviac zasiahli (okrem Biblie):

Veľký rozvod –  Táto kniha ma podľa mňa veľmi silné posolstvo: Dobro nemôže robiť kompromisy so zlom! Myslím, že tento odkaz je aktuálny i dnes. Aj v dnešnej dobe sa nám prekladá zlo, ktoré sa tvári ako dobro alebo aspoň nie ako veľké zlo. C.S. Lewis prichádza k záveru, že nemožno dosiahnuť dobro, ak sa nezriekneme zlého.

Liečiť zlo láskou – Pri tejto knihe som si uvedomila silu Katolíckej cirkvi demonštrovanú cez veriacich, ktorý sa i za cenu straty „slobody“ nedajú vziať tú skutočnú Slobodu s veľký S, ktorú našli v pravde. Myslím, že A. Neuwirth krásne dokazuje, že jedinou možnosťou ako sa vzoprieť zlu, je šíriť dobro. Asi najlepšie jeho posolstvo vystihla jeho dcéra A. Záborská, ktorá na otázku, či je to vôbec možné odpovedala: „Som presvedčená, že ak by to nebolo možné, život by nemal zmysel.“

Bratia Karamazovci – bolo to asi prvé skutočne filozofické dielo, ktoré sa mi dostalo počas štúdia na VŠ do rúk. Dostojevski je absolútnym majstrom reči, čo sa prejavilo i v tomto románe. Kladie si otázky, ktoré by si mal klásť každý z nás. Je Boh? Ak je, prečo dovolí zlo vo svete? Odkiaľ pramení zlo? Čo je príčinou detského utrpenia?

Na človeku si najviac vážim: Úprimnosť a ľudskosť. Keď je človek schopný v láske napomínať.

V budúcnosti by som chcela robiť: Niečo, v čom budem vidieť zmysel. Chcela by som sa venovať formácii mládeže.

Moje motto je: „Boh nás volá k vernosti, nie k úspechu.“ Matka Tereza

KAN-2015-report_093} else {

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *