Tango u nás a v nás

„Tango je malý kúsok života, ktorý tancuješ v dvoch minútach, ” hovoria hlavní protagonisti v nám málo známom argentínskom filme. Azda preto a nielen preto sa tento rok tancuje aj v Kolégiu.

Je streda večer.  V Ivanke už utíchla dopravná špička a tmavé ulice zívajú prázdnotou.  Luster vo veľkej sále kaštieľa žiari, keď dobiehajú poslední do miestnosti. Dvere sa zatvárajú, počuť len hudbu a šuchot nôh. Začala hodina tanga.

„Tango sa v Kolégiu nevyučuje, keďže nie je ani súčasťou syláb, ani nie je povinné –  je len pozvánkou zažiť niečo dobré, spoznať sa a samozrejme aj zabaviť sa,“ hovorí Mirka Duranková, ktorá za celým nápadom tancovania v Kolégiu stojí. Pred rokom sa rozhodla, že sa chce naučiť umeniu tancovať a tango bolo jej spontánnou voľbou. Z jej slov cítiť, že ju tento argentínsky  tanec viac ako len nadchol. „Tango je ako učiť sa nový jazyk. Učíme sa najprv gramatiku a nové slová  (jednotlivé kroky), ale tancovať už musíme sami. Nielen jazyk vplýva na našu komunikáciu, ale aj naša nálada, naše zvyky, náš charakter. Prvým krokom je pochopiť toho druhého, naladiť sa naňho a prepojiť sa s ním, to všetko sa udeje v objatí. Až potom prichádza na rad tanec s krásnou hudbou.“


Manželia Deniz a Lucia z tanečnej školy Tango Vida, ktorí tréningy tanga v Kolégiu vedú. Foto: Archív Deniza Hazira.

Hodiny tanga majú v réžii manželia Deniz a Lucia Hazır, ktorí sú zároveň majiteľmi a inštruktormi tanečného štúdia Tango Vida. Tam sa spoznali aj s Mirkou či s Marekom Zeleniakom, ktorý sa tiež tancovaniu aktívne venuje. O tom, prečo tancujú tango a v čom je prínosné, by dokázali hovoriť hodiny. Tango pre nich nie je len tanec či filozofia, ale  tango je pre nich celý život. „Ja som si nevybral tango, ale tango si vybralo mňa. Čakalo na chvíľu, v ktorú som sa mohol pripojiť,“ hovorí Deniz. Lucka ho zas vníma ako zrkadlo života: „V tom tanci je všetko, čo je v živote. Tangom sa človek naučí otvoriť sa a vnímať veľa vecí zo života, ktoré predtým nevnímal. Ono nás učí byť prítomný v prítomnom momente. A to je podľa mňa veľmi dôležité.“

Marek Zeleniak so svojimi tanečnými topánkami. Na tango tréningy sa týždeň čo týždeň veľmi teší. Foto: archív Kolégia

Ako to všetko tango robí? V prvom rade, učí človeka chodiť do peknej hudby. Znie to síce absurdne, ale skrýva sa v tom možno celé tajomstvo tanga – vzájomný súzvuk a harmónia pohybu. Navyše, v tangu sa muži stávajú skutočnými mužmi a ženy skutočnými ženami. „Učím sa nechať sa viesť mužom. Zisťujem, aké je dôležité, aby to muž dokázal,“ dopĺňa Tánička z jednoročného programu Kolégia. Podľa dlhodobejšieho pozorovania sa zdá, že muži prichádzajú na kurzy skôr submisívnejší a sú nervózni, keď majú partnerku v tanci viesť, zatiaľ čo ženy mávajú problém sa vôbec partnerom nechať viesť. „Ak má niekto istý problém vo vzťahoch, tak sa to prenáša aj do tanca. Napríklad ak je niekto príliš uzatvorený, tak je to cítiť aj v jeho objatí v tangu. Naopak ak je niekto hravý a radostný, tak sa to prejaví aj v tanci,“ pripomína Mirka.


Foto: archív Tango Vida

„Tango má robí lepším človekom.“ Tak by asi znelo spoločné posolstvo všetkých, ktorí sa hodín tanga pravidelne  zúčastňujú. Racionálne sa tento výrok ťažko zdôvodňuje a necháva priestor na interpretáciu každému, kto ešte spomínaný tanec dlhodobo nevyskúšal. Nech aj celé tajomstvo, ktoré sa zdá, že zahaľuje veľkú sálu kaštieľa v Ivanke každú stredu večer od 20:15, je tou najlepšou pozvánkou pre všetkých prísť a na vlastné oči sa presvedčiť.

Matúš Ďuraňa