&1 Mária Zelenayová

Hrdá meštianka z Piešťan a študentka na jednoročnom programe v Kolégiu o sebe tvrdí, že je vždy nespokojná. Vďaka semestru v KAN je však aj menej hanblivá rozprávať sa s cudzími ľuďmi. 

Prečo si v Kolégiu?

Chcela som porozumieť veciam, ktorým verím, mojim hodnotám. Obhájiť si ich sama pred sebou. Zároveň naučiť sa rozmýšľať (stredná škola i základná je vymývačka mozgu, česť hodinám, kde nás učili rozmýšľať a obzvlášť ich učiteľom), tvoriť vlastné názory, myšlienky. Vedieť si ich následne obhájiť, vedieť ich i spochybniť, nebáť sa hľadať pravdu, akokoľvek môže byť nevyhovujúca. Tak si vytvoriť akýsi základ, na ktorom možno stavať a ktorý uľahčí i správne porozumenie situácií, ktoré nastanú (neviem či Ti to dáva zmysel, ale ešte stále som sa nenaučila jednoducho povedať myšlienku). Chcela som nájsť odvahu k tomu i k iným veciam. Chcela som mať čas objavovať dobrodenia Pánove, rásť vo viere = vytvoriť, prehĺbiť si vzťah s Bohom.

V čom ťa Kolégium zatiaľ najviac zmenilo?

Už sa menej hanbím rozprávať sa s neznámymi ľuďmi. Zistila som, že babský kolektív môže byť naozaj skvelý a obohacujúci. Rovnako viem, že treba a že môžem meniť svet. Netreba sa báť, začať sa dá vždy. Ak sa naozaj chce, čas sa nájde. Nežijem pre seba, ale aj pre iných. Vzťah k nebeskému Ockovi… čo mám, čo by mi nebolo dané?

Aký je tvoj doterajší najväčší zážitok z Kolégia?

Každý zážitok, rozhovor, skúsenosť je veľkým darom a učením sa. Poviem teda také posledné – rozhovory, v ktorých som musela dôverovať a mne bolo dôverované (áno, tzv. girls talk!) A tak ešte taký jeden všeobecne: všetci sa snažia ísť naplno, do veľa vecí dávajú maximum. To je inšpirujúce a i mňa to posúva ďalej.

Čím tráviš voľný čas? 

Beh, hudba, tanec, pečenie, hry a filmy. (najmä tie s Audrey Hepburn, pozn. red.)

Na čo si vo svojom živote zatiaľ najviac pyšná? 

Ja som večne s niečím nespokojný človek. Vždy vidím, kde sa dali veci urobiť lepšie. Preto asi poviem, že som rada, že som sa rozhodla (vďaka Bohu, ktorý ma tak viedol) pre Kolégium. I keď to naozaj objektívne budem môcť posúdiť až za niekoľko mesiacov alebo i rokov.

Kto je Tvojím vzorom? Prečo? 

Panna Mária pre jej jednoduchosť, dôveru, čistotu, odvahu, vieru. Obdivujem aj  Sv. Giannu Beretta-Mollu pre jej odvahu a lásku dať svoj život pre iných.

Čo by si chcela robiť v budúcnosti?

Fyziku: vynaliezať veci, robiť vo výskume, inovovať, dávať vedomosti a radosť pre vedomosti ďalej. Asi učiť. V skratke: Inšpirovať tak, ako mňa inšpirujú iní. Cestovať!

Keby si mohla zmeniť na Slovensku aspoň jednu vec, čo by to bolo? 

Reálne: Školstvo. Nereálne: Bratislavu (centrum) posunúť bližšie k Ivanke.

Aké hudobné dielo Ťa najviac zasiahlo?

Symphony No.9 od Beethovena, St. Matthew Passion od Bacha, The Isle of the Dead, Symphonic poem Op. 29 od Rachmaninova, Dance of the Knights od Prokofieva a Requiem od Mozarta a od Vivaldiho.

 

Matúš Ďuraňa

 

1 odpovedať

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *