&6 Samuel Trizuljak

Hotový Bratislavčan – narodený v Biskupiciach, vychovaný v Petržalke, vyškolený v Starom Meste a trvalým pobytom v Novom Meste. Absolvent bakalárskeho programu z politických vied na Cambridge University. Samuel Trizuljak. 

Prečo si v Kolégiu?

Ku KAN som mal už dlhšie blízko, no málilo sa mi chodievať sem len na návštevu. Po 6 rokoch študovania v zahraničí som si uvedomil, že študovať ma najviac baví politické, filozofické, kultúrne témy a tiež že doma je doma. Tak som sa rozhodol dopriať si ešte chvíľu práve takéto štúdium a práve doma.

V čom ťa Kolégium zatiaľ najviac zmenilo?

KAN mi isto za posledných pár rokov, ešte i pred nástupom skrze rôzne ďalšie projekty, pomohlo vybudovať vzťah ku klasickému vzdelaniu, k uvažovaniu o filozofii, kultúre, politike. No na hodnotenie ako ma zmenilo od samotného nástupu, na to je ešte asi priskoro. A predsa, čo sa týka kvantity čítania, tej možno už bolo predtým aj viac, ale radosti z čítania samotného, tej je teraz viac než kedykoľvek predtým.

Aký je tvoj doterajší najväčší zážitok z Kolégia?

Spoločné vypisovanie vianočných pohľadníc donorom na Slovensku i v zahraničí: študent Kolégia si pri tom zvlášť uvedomí, súčasťou akého veľkého diela je. Súčasťou tohto večera boli aj koledy a punč a tiež za hrsť čučoriedok, ktoré som dostal v ten deň od spolužiakov ako narodeninový darček!

 

Čím tráviš voľný čas?

Občas klepem do klavíra v knižnici, zašpiním bežecké topánky na blatistých cestách okolo ivanských jazier alebo sa pokúšam o nejaký riff na basgitare.

Na čo si vo svojom živote zatiaľ najviac pyšný?

No tak tejto otázke sa vyhnem, lebo by išlo doslova o samochválu.

Kto je Tvojím vzorom? Prečo?

Starí rodičia. Ak sa mi raz podarí mať takú veľkú knižnicu a rodinu, plus nestratím pri tom vieru, azda budem môcť byť so sebou spokojný.Čo by si chcel robiť v budúcnosti?

Rád by som sa podieľal na verejnom živote na Slovensku a v Strednej Európe, či už nejakou svojou odbornosťou, článkom v novinách, možno občasným vyučovaním na niektorej univerzite… alebo dobrou výchovou vlastných detí.

Keby si mohol zmeniť na Slovensku aspoň jednu vec, čo by to bolo?

Hlavná stanica v Bratislave. Ale naozaj – príchod vlakom do Bratislavy mám zvlášť rád: prichádzajúc máte celé mesto na dlani, vlak vás dovedie do centra diania medzi Kalváriu, Ministerstvo financií, Slavín a Ministerstvo zahraničných vecí, len tá stanica to večne špatí… Raz sa snáď dožijeme.

Ktorú knihu (okrem Biblie) by si mal podľa Teba každý prečítať?

Frustrovanej slovenskej duši by som na utešenie v týchto dňoch naordinoval čosi kvalitné, moderné a slovenské: buď Ursinyho listy, Hanusovu analýzu našej (ne)kultúrnosti alebo Válkove básne.

spracoval Matúš Ďuraňa

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *