&12 Marek Zeleniak

 „Kolégium ma naučilo vnímať svoje dary, ktoré patria druhým, ” hovorí Marek, budúci bankár a majiteľ Bardejovských kúpeľov, ktorý tancuje tango a má už spísané vlastné Vyznania.
 

Kde študuješ?

Som študentom Obchodnej fakulty na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

Prečo si v Kolégiu?

O Kolégiu som sa dozvedel v USA na výmennom pobyte vo Wisconsine ešte počas tretieho ročníka na strednej škole. Vedel som, že chcem viac, a to najmä v oblasti osobnostného rozvoja, prehĺbenia môjho vzťahu s Bohom a sebapoznania. Kolégium mi ponúka presne tieto možnosti a to do konca v kolektíve inšpiratívnych a nadaných mladých ľudí. Tento rok je mojím tretím rokom v Kolégiu a s odstupom času zisťujem a vnímam, že som sa rozhodol správne. Mať radosť zo štúdia aj po celom dni v knižnici by som na mojej univerzite zažil len ťažko.

V čom Ťa Kolégium zatiaľ najviac zmenilo?

Naučil som sa žiť pre iných a s inými, byť menej sebecký a vnímať moje dary, ktoré patria druhým, a je správne ich takto používať.

Aký je Tvoj doterajší najväčší zážitok z Kolégia?

V prvom roku to bola moja 187-stranová reflexia vlastného života. V druhom roku to bola príprava konca roka pre 350 ľudí a tento rok sú to spoločné obedy, pri ktorých veľa krát vnímam, ako sa ľudia vedia obetovať, aj keď sami nestíhajú a majú toho vyše hlavu.

Čím tráviš voľný čas?

Vždy si nájdem čas na priateľov aj mimo Kolégia. Čítam knihy len preto, lebo môžem, alebo si idem zatancovať tango – či už do Bratislavy alebo u nás v Ivanke.

Na čo si vo svojom živote zatiaľ najviac pyšný?

Na to, že odkedy si pamätám, som sa vždy pýtal a chcel poznať pravdu aj za cenu, že ma ľudia okolo nechápali.

Kto je Tvojím vzorom? Prečo?

Mojim najväčším vzorom je Ježiš Kristus, ale v rámci smrteľníkov je ním Tomáš Baťa, ktorý spojil tvrdú prácu, excelentnosť, vytrvalosť a ľudskosť, čím prispel k výchove mladej generácie podnikateľov v Československu.

Čo by si chcel robiť v budúcnosti?

Chcel by som si založiť banku alebo investičný fond a odkúpiť kúpele na východnom Slovensku (do 12 rokov).

Keby si mohol zmeniť na Slovensku aspoň jednu vec, čo by to bolo?

Chcel by som, aby každý, kto pracuje len manuálne, mal povinné štúdium 5 hodín týždenne (jazyky, umenie, literatúra, matematika, filozofia, dejiny – čokoľvek intelektuálne so spoločnou diskusiou) a každý, kto pracuje viac psychicky mal povinne 5 hodín týždenne športovať (silový alebo kardio tréning, plávanie, lezenie, bojové športy) – tým by sme viac investovali do prevencie ako do neefektívneho zdravotníctva (10€ výdavkov na prevenciu = 1000€ na liečbu chorého pacienta).

Ktorú knihu (okrem Biblie) by si mal podľa Teba každý prečítať?

7 návykov vysoko efektívnych ľudí od Stephena Coveyho a Etiku Nikomachovu od Aristotela.

 
spracoval Matúš Ďuraňa
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *