&16 Marián Janík

Pochádza z petržalskej betónovej džungle, odmieta byť označovaný za sypača,  z tanečného parketu odchádza medzi poslednými, o manželstve sníva nahlas a v analytickom myslení je vždy o kilometer dopredu (aspoň pred autorom tohto článku). This is Majo.
 

Čo študuješ?

Popri Kolégiu študujem fyziku tuhých látok na Univerzite Komenského a jadrové a fyzikálne inžinierstvo na Slovenskej technickej univerzite.

Prečo si v Kolégiu?

Som veľmi zvedavý chlapec a túžim po poznaní. Na univerzite som, žiaľ, nenašiel univerzálne poznanie. Prírodu som spoznal do veľkej hĺbky, ale chýbal tomu kontext, šírka. Vnímal som, že poznám len malý výsek z reality a preto moja túžba ostávala nenaplnená. Tiež som chcel byť súčasťou komunity rovnako zmýšľajúcich ľudí, ktorí milujú múdrosť, spoznávajú pravdu a žijú podľa nej.

V čom Ťa Kolégium zatiaľ najviac zmenilo?

Štúdium v Kolégiu je náročné, a preto mi dalo príležitosť naplno využiť moju pracovitosť a cieľavedomosť. Priviedlo ma k systematickému čítaniu život meniacich kníh, ku ktorým by som sa sám nedostal. Tiež k rozvoju klasických slobodných umení, k formovaniu mojich myšlienok a hlavne ku kritickému rozmýšľaniu do hĺbky. Kolégium môže aj za moje čiastočné skultúrnenie, osobnostnú formáciu a dalo vzniknúť mnohým priateľstvám.

Aký je Tvoj doterajší najväčší zážitok z Kolégia?

Dni náročného štúdia, dni príprav na polročné skúšky, tzv. tempus fugit, krásne reprezentovali dielo Kolégia. Počas spoločných príprav sme celé dni trávili horlivo sa venujúc akademickým textom. Do úplného mentálneho vyčerpania sme lúskali Aristotela, podpichovali sa otázkami, spoznávali človeka, hľadali sme pravdu a snažili sme sa ju aplikovať na náš každodenný život. Toto celé sa dialo vo veselej a milej priateľskej atmosfére. Dni sa začínali a končili spoločnou modlitbou a polil ich spoločný obed. Počas týchto dní som si najviac uvedomil dopad Kolégia na môj život.


Čím tráviš voľný čas?
 

Väčšinu času trávim štúdiom a to málo, čo mi ostane, trávim hlavne so svojou milou alebo si idem zacvičiť a zahrať futbal.

Na čo si vo svojom živote zatiaľ najviac pyšný?

Nie som zvlášť pyšný na nič. Veľké životné diela ma ešte len čakajú. Zatiaľ som pracoval iba na sebe a stav, v ktorom som, a “úspechy”, ktoré som dosiahol, majú na svedomí viac ostatní ako ja. Zatiaľ som len počúval múdrejších a snažil sa rozumne rozhodovať, čo je viac prirodzené ako pýchy hodné. Ale predsa len, vždy ma napĺňa, keď sa dozviem, že som v niečom inšpiráciou pre mojich kamarátov.

Kto je Tvojím vzorom? Prečo?

Okrem Supermana a podobných ideálov ma inšpirujú niektorí moji učitelia, moji priatelia, moja milá a hlavne moja milovaná mamička – tí všetci mi svojim životom pripomínajú, aby moje morálne schopnosti nezaostávali za intelektuálnymi.

Čo by si chcel robiť v budúcnosti?

Chcem byť dobrým človekom, mužom, otcom a chcem žiť tak, aby som k tomu inšpiroval aj ostatných.

Keby si mohol zmeniť na Slovensku aspoň jednu vec, čo by to bolo?

Na Slovensku by som zmenil vzdelávanie – aby univerzity nevychovávali fachidiotov, ale komplexne rozvinuté osobnosti.

Ktorú knihu (okrem Biblie) by si mal podľa Teba každý prečítať?

How to read a book od Mortimera J. Adlera. Je klasickým návodom na rozvinutie umenia čítania. Čítanie nie je pasívna činnosť, primárne neslúži na pobavenie alebo oddýchnutie. Aktívne čítanie zahŕňa pýtanie sa otázok a hľadanie odpovedí, rozširuje našu myseľ a učí nás veľa o sebe a o svete. Keď už viete čítať, táto knižka v závere obsahuje zoznam kníh, tradičných veľdiel, ktoré by si mal prečítať úplne každý.

Ktorý film Ťa zatiaľ najviac zasiahol?

Lego Movie od Phila Lorda a Christophera Millera.

 
spracoval Matúš Ďuraňa
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *