Odkaz Michaela Novaka pre Kolégium


Michael Novak, ktorého týždenník .týždeň označil za najvplyvnejšieho Slováka, pred troma dňami zavŕšil svoju bohatú životnú púť – bohatú na veľké myšlienky, dobrý vplyv doslova na celý svet aj  život v láske, pokore a múdrosti.

Osobne sa poznal s rektorom Kolégia Martinom Luteránom aj ďalšími ľuďmi z okruhu Kolégia a Spoločenstva Ladislava Hanusa. Hoci po slovensky nerozprával, vždy sa hrdo hlásil ku svojim slovenským koreňom. V roku 2001 založil Free Society Seminar, letnú školu o základných pilieroch slobodnej spoločnosti. Časom prebralo záštitu nad seminárom Kolégium Antona Neuwirtha. S myšlienkou na zakladateľa Michaela Novaka sa tento rok uskutoční už 17.-sty ročník seminára. Študenti v Kolégiu tiež študujú jeho diela o demokracii a povahe demokratického kapitalizmu.

Michael Novak stál svojou podporou aj pri samotnou vzniku Kolégia. Prinášame vám dnes jeho slová, ktoré adresoval rektorovi Martinovi Luteránovi a všetkým ďalším hosťom pri príležitosti otvorenia vôbec prvého akademického roka v Kolégiu Antona Neuwirtha v septembri 2009. Pozrite si tiež fotky z Martinovej návštevy u Michaela v USA pred dvoma rokmi.

“Priatelia slobody z celého sveta stoja v dnešný večer pri vás. Aj priatelia humanizmu a humanitného vzdelávania kdekoľvek na zemi.

Židovská a kresťanská tradícia sú nevyčerpateľnými zdrojmi ľudskej sily, charakternosti a cností. A predovšetkým nádeje! Pretože židovstvo a kresťanstvo nás učia, že každé jedno stvorenie má svoj počiatok v láske, a že má svoj smer aj zmysel: vystavať novú civilizáciu – civilizáciu ešte väčšej spravodlivosti, pravdy, odpustenia voči iným a – povedané Dostojevského slovami – pokornej lásky.

Nech “Láska, čo slnko pohýna i hviezdy” vždy sprevádza Kolégium a vyžaruje z neho až do najvzdialenejších končín zeme.”

Spomienku Martina Luterána na Michaela Novaka si môžete prečítať aj v tomto článku v Konzervatívnom denníku Postoj.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *