&19 Lucia Strížencová

 

Našu Strižu z Bratislavy, ako ju tu a každý všade volá, sme počas posledných mesiacov mohli vidieť  buď ako si na smrť vyčerpaná podopiera hlavu nad knihami alebo ako sa celá spokojná usmieva z lezeckej steny či z lanovky. 
 

Čo študuješ?

Biomedicínsku fyziku na Fakulte matematiky fyziky a informatiky UK v Bratislave.

Prečo si v Kolégiu?

Pretože rada poznávam, diskutujem a nechávam sa inšpirovať. Pretože ma fascinovalo, ako tu ľudia myslia a s akým zápalom idú do vecí. Pretože som chcela trošku vyjsť z mojej bublinky a vzbudiť u seba záujem o dianie okolo seba, objaviť nové miesta, kde by som mohla pomôcť a realizovať sa a vlastne tak objaviť moje poslanie. Pretože som mala viacerých kamarátov, ktorí boli v Kolégiu a uverila som ich nadšeným tváram a slovám, ako veľa im Kolégium dalo. A pretože si uvedomujem, že to stojí za to, aj keď zvládať to nie je jednoduché.

V čom Ťa Kolégium zatiaľ najviac zmenilo?

Toto je ťažké hodnotiť tak skoro. Kolégium určite rozširuje moje obzory, nadchýna ma pre nové veci, spoznávam v ňom svoje limity a učím sa tu pokore. Nechcem použiť frázičku kritické myslenie, lebo po prvé – oháňa sa ňou na každom rohu a je už naozaj klišé, a po druhé – ja som asi kritická až moc.  Ale pravdou je, že skutočne sa tu učím rozmýšľať v inej rovine.

Aký je Tvoj doterajší najväčší zážitok z Kolégia?

Najväčším zážitkom je určite to, že môžem bývať s partiou takých rôznych ľudí, ktorí študujú dosť rozdielne veci, ale spája ich zápal pre ich štúdium, rozmýšľanie a dobro. Aj po pol roku som stále očarená koncentráciou takých dobrých a šikovných ľudí, pritom rôznych. Také niečo som ešte nezažila. Parádnymi zážitkami boli aj mnohé rozhovory, tance, boj s inváziou lienok alebo guľovačka pred kaštieľom.

Čím tráviš voľný čas?

Počas semestra popri kombinácii školy a Kolégia také nepoznám. Inak sú to výlety s rodinou a kamarátmi, lyže, snowboard, turistika, lezenie, longboard, fajná knižka alebo si rada zahrám na hoboji.

Na čo si vo svojom živote zatiaľ najviac pyšná?

Nezdá sa mi, že by som mala byť na čokoľvek pyšná, veď pýcha peklom dýcha. Povedzme ale, že som rada za svoju pevnú vôľu, aj keď niekedy to vie byť na škodu.

Kto je Tvojím vzorom? Prečo?

Mohla by som tu teraz napísať konkrétne mená či už svätcov alebo dobrých a šikovných ľudí žijúcich okolo mňa i vo svete, pričom každý z nich je pre mňa vzorom v určitej oblasti. Avšak vo všeobecnosti sú pre mňa vzorom múdri ľudia, z ktorých vyžaruje láska a sú užitoční tomuto svetu.

Čo by si chcela robiť v budúcnosti?

Toto je otázka, na ktorú ešte neviem odpovedať. Veľmi rada by som však robila niečo v odbore, ktorý študujem.

Keby si mohla zmeniť na Slovensku aspoň jednu vec, čo by to bolo?

Aby sme sa všetci prestali stále sťažovať na situáciu a  na všetko, čo tu máme. Radšej nech sa každý zamyslí, čo by bolo v jeho moci zmeniť a ísť do toho! Ak chcem zmeniť Slovensko, začnem od seba.

Ktorú knihu by si mal podľa Teba každý prečítať?

Spomienky Jána Bosca. Bol to celkom fajn týpek.

 
Spracoval Matúš Ďuraňa
 
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *