&23 Tatiana Takáčová

Temperament jej prúdi v krvi, srší von smiechom, červenými lícami, tými najdivnejšími slovenskými slovami, prejavuje sa dotykom štetca s papierom a upokojí sa pokojným sŕkaním čerstvo pomletej kávy. 

Odkiaľ pochádzaš?

Narodila som sa v novej nemocnici na Terase v Košiciach a teda pochádzam z Košíc (keby niekto váhal o mojej vychodňarskej krvi).

Čo študuješ?

Som študentkou jednoročného programu v Kolégiu a popri tom sa pripravujem na vysokú školu, pravdepodobne VŠVU.

Prečo si v Kolégiu?

Pretože som nechcela byť ako koník s klapkami, pozerať sa iba pred seba a neriešiť nič okolo. A keď chcete riešiť veci okolo seba, musíte najprv pochopiť, ako fungujú. Teda to bola primárna motivácia. A boli, samozrejme, aj nejaké bočné úmysly – napríklad spoznať ľudí z celého Slovenska, stráviť s nimi intenzívny rok a učiť sa od nich. A žiť v kaštieliku, to tiež nie je motivácia na zahodenie.

V čom Ťa Kolégium zatiaľ najviac zmenilo?

Pfú, tak to je ťažká otázka. Asi vo vnímaní svojich limitov, v snažení sa zladiť svoju búrlivú povahu s nutnosťou (ale zároveň aj príjemnosťou) niekoľkohodinových každodenných sedení nad textami. A zmenilo taktiež nazeranie na výber povolania. Že nemusím robiť to, čo očakávajú iní, ale radšej rozvíjať svoje talenty.

Aký je tvoj doterajší najväčší zážitok z Kolégia? 

Najradšej mám čas, keď som s inými, a spoznávam ich cez zážitky každodennosti. Teda deň nemusí byť ničím výnimočný, stačí ak sa v ňom nájde miesto pre milý úsmev či teplé slovko druhému.

Čím tráviš voľný čas? 

Voľný čas trávim s komunitou. Pobyt s väčšou kvantitou človečiny ma nabíja energiou a dáva mi posilu v časoch, keď je tažšie. Okrem toho si dám rada kávejku, k tomu nejakú poéziu. Rada spím, veľa a často. A pohyb je tiež veľmi dôležitý. Zatiaľ som sa však nedostala k aplikácii tejto múdrosti do praxe. Ale posnažím sa (nesľubujem radšej).

Na čo si vo svojom živote zatiaľ najviac pyšná?

Nechcem byť pyšná. Ale teším sa, keď sa mi podarí nebyť zlá na druhých ani na seba. Znie to ako blbosť, ale na čom inom záleží viac?

Kto je Tvojím vzorom? Prečo?

Mojim vzorom sú ľudia, ktorými sa obklopujem. Tým, že s nimi prichádzam do styku každý deň, reflexia ide oveľa jednoduchšie ako s niekým, kto je strašne ďaleko, kto žil veľmi dávno. Každý z nich má niečo, čím ma obohacuje a ukazuje, že sa mám kam posúvať.

Čo by si chcela robiť v budúcnosti? 

Chcela by som byť rovnako šiši, ale viac prospešná svojmu okoliu. Takže teraz pracujem na dôkladne premyslenom pláne tohto šialenstva. V reči tohto ľudu to znamená hľadanie svojho povolania, snaženie sa skĺbiť povahu a danosti s prínosom pre iných.

Keby si mohla zmeniť na Slovensku aspoň jednu vec, čo by to bolo? 

Bola by to skutočnosť závidenia si. Slováci sú strašne závistliví (mňa nevynímajúc). Predstavte si, koľko radosti by nám to prinieslo, keby sme sa tešili nielen z úspechov seba, ale aj tých, čo dosiahnu niečo pred nami. A ešte by som chcela zmeniť kaviarenské povedomie. Dobrá kaveja je liek na všetky neduhy Slovenska!

Ktorú knihu (okrem Biblie) by si mal podľa Teba každý prečítať?

Neviem, či existuje kniha, ktorú by som dala prečítať každému. Asi nie. Každý potrebuje inú medicínu. Medzi moje však patrili kniha Chatrč, Válkove Dotyky, no mojou srdcovkou je C.S.Lewis.  Píše tak jednoducho a pritom hlboko.

Ktorý film Ťa zatiaľ najviac zasiahol?

Viem,  že Reqiuem for a dream som videla niekoľko krát a vždy ma to unieslo. A Bedári boli jediný film, na ktorý som bola viackrát v kine, čo hovorí o jeho páčivosti celkom jasne. A mám rada rozprávky. Mary a Max, Hľadá sa Nemo a Dory a Príšerky s.r.o.

Aké hudobné dielo Ťa najviac zasiahlo?

Keď už som hovorila o filme Requiem, tak nemôžem zabudnúť ani na hudbu z tohoto filmu. Celkovo filmová hudba dokáže neuveriteľné veci. No ale zo zahraničnej hudby si vždy rada vypočujem Mumford& Sons, Ed Sheeran má nový super album, Sia má neuveriteľné zaujímavý hlas. Celkovo mám rada umelcov, ktorí sa líšia svojou tvorbou. Či už je to farbou ich hlasu – Korben Dallas alebo hĺbkou textu – Katarzia.

Spracoval Matúš Ďuraňa
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *