&26 Michaela Barlová

 „Príležitosť reflektovať to, čo sme prečítali, napríklad formou eseje či dialógu, vnímam v Kolégiu ako super príležitosť,” hovorí Miška. Ak by to hovorila naživo, som presvedčený, že by pridala široký úsmev, východniarsky prízvuk a dodatok: „Či?! Nie?! Neviem, Hovorím blbosť?!“

Čo študuješ?

Odbor prekladateľstvo – tlmočníctvo: anglický jazyk a kultúra, francúzsky jazyk a kultúra na Filozofickej fakulte UK v Bratislave.

Prečo si v Kolégiu?

Lebo kamarátom tam bolo dobre, až priam výborne. Oslovilo ma ich nadšenie. Takisto myšlienka žiť namiesto atriákov v kaštieli, a to nie v hocijakom, ale v kaštieli plnom výborných ľudí. Čo nepokladám za frázu ale holý fakt každodenných úsmevov, objatí, rozhovorov či záujmu zo strany iných. Zaujala ma i možnosť štúdia nad rámec toho môjho. Predsa len – prekladať knihy je fajn, ale prekladať super knihy, o ktorých debatujeme, je napríklad ešte lepšie.

V čom ťa Kolégium zatiaľ najviac zmenilo?

Poviem to tak po lopate: preučilo ma čítať a písať. A myslím, že aj myslieť. Ešte stále sa to učím. No príležitosť reflektovať to, čo sme prečítali, napríklad formou eseje či dialógu, vnímam ako super príležitosť. Využívame to, čo vstrebávame. Prežúvame a vychutnávame. (Až som stratila schopnosť bifliť sa.) Čiže už len stroho neprijímam, ale aspoň trošku sa snažím zaoberať otázkou prečo. A v neposlednom rade ľudia – veď je to najmä o vzťahoch. A ešte že viac varím aj pre viacero ľudí a normálne ma to baví!

Aký je tvoj doterajší najväčší zážitok z Kolégia?

Vyberiem jeden z nich: seminár z umenia o Dorianovi Grayovi, počas ktorého sme sa snažili o vlastnú interpretáciu diela. Nie z Wikipedie či z referaty.sk, no takú kostrbato vlastnú. S radosťou sme všetci spolu prepájali jednotlivé myšlienky a snažili sa ponoriť do toho, ako práve tým Oscar Wilde mohol osloviť práve nás. A potom možno zážitok z častého spoločného stolovania v kruhu priateľov.

Čím tráviš voľný čas?

Najradšej v kombinácii : dobrí ľudia + krásne miesto + super činnosť . Rovnicu si môže doplniť každý sám, ako príklad uvádzam lezenie, ktoré mi inak vôbec nejde.

Na čo si vo svojom živote zatiaľ najviac pyšná?

Neviem. Možno to, že sme s Miškou Hruškovou (a pomocníkmi) navarili vianočnú večeru pre 50+ ľudí.

Kto je tvojím vzorom? Prečo?

Použijem jeden citát od F. Hadjadja (v eseji, v ktorej píše o tom, čo robí človeka človekom): Ten, kto prijíma a je prijatý, ktorého poslanie je ujímať sa s láskou každého stvorenia, a tak sa spoločne môcť slovom, modlitbou či poéziou obracať k spoločnému a tajomnému zdroju.

Čo by si chcela robiť v budúcnosti?

Napadá mi taká syntéza jazykov, prekladania, učenia, manželstva, materstva. Zatiaľ ešte neurčitá, no teším sa na to.

Keby si mohla zmeniť na Slovensku aspoň jednu vec, čo by to bolo? 

Sprísnila by som prijímačky na štúdium na VŠ obmedzením počtu prijatých študenov. Za výsledok  by to malo absolventov, ktorí  sa pre to rozhodli, naozaj pre to niečo spravili, makali a baví ich to.

Ktorú knihu (okrem Biblie) by si mal podľa teba každý prečítať?

Pre všetkých, ktorých zaujíma čaro ticha, odporúčam Modlitbu v tichu od Andrzeja Muszalu. Potom možno na prvý pohľad tuctovú až brakovú knižku od E. Tolle Sila prítomného okamihu  a z beletrie napríklad Kým nemáme tvár od C. S. Lewisa.

Aké hudobné dielo ťa najviac zasiahlo?

Victimae paschali laudes – Sequentia in die Ressurectionis.


spracoval Matúš Ďuraňa

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *