Žijeme Božskú komédiu?

Dante Alighieri začal písať Božskú komédiu na začiatku 14. storočia. Predpokladá sa, že dokončená bolo v roku 1320 – rok pred Danteho smrťou. Dielo so šťastným koncom sa skladá z troch častí: peklo, očistec a raj a farbisto opisuje autorovu cestu cez tieto tri dimenzie posmrtného života. Toto rozprávanie je však aj rozprávaním o ceste človeka k Bohu. Zaujímavosťou o diele je, že Dante ho nazval jednoducho Komédia. Prívlastok Božská dostalo až v roku 1555 od Giovanniho Boccaccia. Danteho Komédia je považovaná za jedno z najväčších diel svetovej literatúry.

 

Príďte si vypočuť prednášku o Dantem a jeho Božskej Komédii – o autorovi a diele, ktoré navždy a nezmazateľne prepísali dejiny svetovej literatúry. Budeme spoločne hľadať odpovede na otázky:

 

  • Je Danteho Božská komédia pre dnešok prorocká?
  • Pomôžu Danteho otázky nájsť človeku odpovede?
  • Definuje dobré literárne dielo konverzia jeho postáv alebo autora?
  • A budete sa môcť tiež spýtať to, čo zaujíma Vás.

 

Prednášku bude viesť Miroslava Vallová.

Prekladateľka, editorka, prezidentka Spoločnosti Dante Alighieri, riaditeľka Literárneho informačného centra. Sama z taliančiny preložila diela Alberta Moraviu, Umberta Eca, Alessandra Baricca, Michela Murgia, Carla Cassola a ďalších. Rozhovor s ňou, o Dantem aj jej práci si môžete prečítať v Konzervatívnom denníku Postoj.

Miroslava Vallová

 

Prednáška spojená s diskusiou bude 10. mája 2017 (streda) o 19:00 v študovni internátu Svoradov. Internát nájdete na tejto adrese.

O Svoradovských prednáškach

Svoradovské prednášky sú pravidelné prednášky a diskusie pre verejnosť, ktoré organizuje Kolégium Antona Neuwirtha. Odohrávajú sa na bratislavskom internáte Svoradov – na mieste, kde sa počas komunizmu stretávali šikovní angažovaní študenti a potajme spoločne premýšľali a diskutovali o lepšej vízii pre našu krajinu.

Cieľom prednášok je vzbudiť medzi Slovákmi záujem o spoločnosť, ľudí aj svet – aby sme sa nad vecami zamýšľali a vďaka tomu žili plnohodnotnejší život. Lebo poznanie a vzdelávanie je dobré a krásne.

Tešíme sa aj na Vás!
Ak sa chcete čokoľvek spýtať, napíšte nám, prosím, na info@kolegium.org.


Vstup je voľný.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *