Skutočný život, život naplno (správa zo stredoškolskej víkendovky)

Čo znamená žiť život naplno? Ako máme prežiť skutočný život?

 

S týmito otázkami sme prišli do Veľkého Slavkova, aby sme nimi „vyrušili“ mladých stredoškolákov z dvoch východniarskych gymnázií.

My, traja študenti Kolégia (Marek, Zuzka a Števo) a Jaro (lektor stredoškolských kolégií) sme sa stretli s 18 šikovnými gymnazistami, aby sme spolu počas jedného víkendu hľadali odpovede na otázky o skutočnom živote. Už počas príprav sme si uvedomili veľkú výzvu, ktorá nás čakala: nechceli sme mladých učiť, ale najmä motivovať a inšpirovať. Našim cieľom nebolo predostrieť hotový recept na úspešný život. Práve naopak: chceli sme vzbudiť otázky, vyrušiť či spochybniť mladé mysle a srdcia. Pomohli nám v tom nielen skúsenosti z vlastných životov a naše zážitky z Kolégia, ale aj viaceré zaujímavé filmy, z ktorých prvým a hlavným bol už kultový Into the wild.

Našim cieľom nebolo predostrieť hotový recept na úspešný život. Práve naopak: chceli sme vzbudiť otázky, vyrušiť či spochybniť mladé mysle a srdcia.

Okrem témy skutočného života bola dôležitou aj téma každodenného hrdinstva. V malých diskusných skupinkách sme sa zamýšľali, či je hrdinstvo podmienené špeciálnymi darmi a vlastnosťami. A môžeme byť hrdinami a hrdinkami aj v bežnom živote? Tu nám bol „učiteľom“ známy americký psychológ Philip Zimbardo, ktorý nás inšpiroval svojim TED vystúpením. Od svojho najznámejšieho Stanfordského väzenského experimentu z roku 1971 sa dostal až k súčasnému skúmaniu a propagovaniu každodenného hrdinstva. Na jeho rady ako byť každodenným hrdinom sme sa pokúsili pozrieť skrz optiku našich bežných životov. Výmena osobných skúseností medzi študentmi a nami nás všetkých tak veľmi obohatila!

Vedeli sme, že náročnejšie témy treba striedať aj s oddychom. Preto svoj priestor dostal aj futbal, neformálne rozhovory pri kofole, diskusie do neskorej noci. A keďže sme boli ubytovaní v krásnom podtatrasnkom prostredí, svoje miesto mal aj výstup na Hrebienok, ktorý nám ale v polke cesty znemožnil dážď. Napriek tomu to bol krásny a príjemný víkend plný rozhovorov, vzájomnej inšpirácie a obohatení – keď sme si kládli otázky a neraz dospeli len k otvorenému koncu.

Ako študenti Kolégia Antona Neuwirtha sme prišli do Veľkého Slavkova dávať – a aj sme dali. No odchádzali sme s tým, že omnoho viac sme prijali. A stredoškoláci? Nechajme za všetkých hovoriť Lauru z Prešova: „Pre mňa to bol čas strávený so super ľuďmi, s Kofolou v ruke, rozoberajúc témy, o ktorých budem ešte veľmi dlho premýšľať…“

Zuzka Kotvanová & Števo Timko

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *