Ako sa efektívne učiť alebo aj pracovať?

Možno si už počul o technike práce s názvom Pomodoro. Funguje tak, že si nastavíš 25 minút, počas ktorých sa aktívne venuješ jednej konkrétnej činnosti. Napríklad ako ja písaniu tohto článku.

 

Po 25 minútach si dáš 5 minút pauzu. Je dôležité, aby si cez prestávku nerozmýšľal o danom probléme a úplne sa uvoľnil. Táto pauza slúži na oddych a tiež na možnosť dostať sa do tzv. „rozptýleného módu“ myslenia. Rozptýlený mód myslenia je stav tvojej mysle, ktorý poznáš z prechádzok alebo sprchy. Je to príležitosť na tie nečakané riešenia, ktoré vždy prídu, keď to najmenej čakáš, respektíve keď sa na daný problém vôbec nesústredíš.

Po tejto krátkej prestávke proces 3-4 krát zopakuješ a potom nasleduje dlhšia 20-minútová pauza.

Výhodou je, že 25 minút sa pravdepodobne sústrediť dokážeš. Tvoj cieľ je vždy sústrediť sa na jednu konkrétnu činnosť 25 minút. Tým pádom sa sústredíš na proces a nie na výsledok a to iba 25 minút, preto sa ti bude oveľa ľahšie začínať s činnosťou, ktorú by si inak odkladal na poslednú chvíľu.

Nevýhodou je, že každý sme iný, a preto ti je niekedy 25 minút málo a ešte cítiš, že by si zniesol viac. Alebo je ti to veľa a nevydržíš ani 25 minút. Alebo sa ti môže stať, že ťa kopne múza a jednoducho sa ti práve parádne myslí.

Preto ti odporúčam, aby si sa prísne nedržal predpísaných pravidiel. Experimentuj a skúmaj, ako to je najlepšie pre teba. Možno zistíš, že potrebuješ ťahať 40 minút vkuse a potom si dať 10 minút prestávku. Alebo ti bude lepšie sústrediť sa len 20 minút a 5 minútovú pauzu ponechať. V každom prípade určite stojí zato to vyskúšať.

Jakub Pajan
zdroj: https://cirillocompany.de/pages/pomodoro-technique

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *