Ako sa efektívne učiť

5 tipov, ktoré ti pomôžu naučiť sa čokoľvek

Všetci to poznáme. Určite aj ty. Začína sa semester a s ním aj tvoje plány a predsavzatia, ako sa budeš priebežne učiť a všetko v pohode stíhať.

Toto odhodlanie ti väčšinou vydrží iba do chvíle, kým narazíš na prvé ťažkosti. A potom prídu na rad staré známe frázy: „tá chémia je ťažká“, „ja na tú matiku proste nemám“, „toto sa jednoducho nedá naučiť“.

Po takýchto skúsenostiach väčšinou odkladáš všetko na poslednú chvíľu a potom sa to snažíš všetko za jednu noc „naučiť“. Žiaľ, často už len naspamäť. Veď nič iné ti už ani nezostáva, keď si to celý semester odkladal.

Možno sa nazdávaš, že dôvod, pre ktorý sa nedokážeš niečo naučiť, je nedostatok talentu, zlí učitelia, zlá škola alebo iné podobné výhovorky. Faktom však ostáva, že ľudský intelekt alebo tiež IQ nie je fixné číslo, ktoré sa v priebehu života človeka už ďalej nijako nemení či nevyvíja. Toto nakoniec potvrdzujú aj neurovedné výskumy. Najčastejšou príčinou „neschopnosti“ sa niečo naučiť sú teda zlozvyky pri učení a rozmýšľaní. Tieto, našťastie, vieš meniť a nahrádzať novými. Poďme sa pozrieť na päť najčastejších.

 

  1. Používaš zvýrazňovač

Ak používaš pri čítaní textu zvýrazňovač, tak s tým jednoducho prestaň. Nepomáha ti lepšie sa niečo naučiť ani pochopiť. Okrem toho si väčšinou zvýrazníš také množstvo textu, že už aj to zvýrazňovanie stráca význam. Navyše pri opätovnom čítaní sa už sústredíš iba na zvýraznené časti textu a môžu ti tak uniknúť iné podstatné informácie, ktoré si si pri prvom čítaní nevšimol a preto ani nezvýraznil.

Preto ak narazíš v texte na niečo dôležité, radšej sa zastav a povedz si to vlastnými slovami. Vytvor si nejakú analógiu, otestuj, či to danú problematiku vystihuje. (Všimni si napríklad analógie s tehlovým múrom či posilňovaním, ktoré som v tomto článku použil ja). Ak to tak je, nielenže si pochopil danú problematiku, ale si to budeš vedieť ľahšie zapamätať alebo niekomu vysvetliť.

 

  1. Venuješ sa tomu, čo ti ide

Čo nič nestojí, väčšinou za nič nestojí. Ak sa pri učení venuješ najmä alebo iba tomu, v čom si dobrý, ľahko tak skĺzneš do ilúzie, že sa niečo učíš, pričom v skutočnosti si už iba učivo opakuješ. Vyhýbaš sa tomu, čo ti nejde, a to je práve to, čomu by si sa mal venovať najviac. Ono to však je zároveň aj najťažšie, a preto aj najnepríjemnejšie. A keďže v dnešnej dobe drvivá väčšina študentov pokladá nepríjemné za zlé, vyhýbajú sa skutočnému vzdelávaniu a sebarozvoju.

Nepríjemný pocit je dobrý. Núti ťa k zmene a k rastu. Zober si napríklad posilňovanie. Keď posilňuješ často, je to náročné a nepríjemné. Okrem toho máš po dobrom cvičení aj svalovú horúčku a to tiež nie je to, čo práve chceš. Je však znakom toho, že svaly rastú a mocnejú. Podobne je to s tvojím učením či IQ. Keď ti učenie spôsobuje námahu, práve vtedy sa najviac učíš a rastieš. Aj tvoj mozog môžeš vnímať ako sval, ktorý sa učením zväčšuje.

Ako hovorí neurovedkyňa Candace Thillová: „Sústrediť sa na veci, ktoré sú ťažké, vyzerajú zložito a nejasno, je oveľa lepšia stratégia, ako sa sústrediť na tie, ktorým už rozumieš.“

 

  1. Učíš sa nárazovo

Ak sa chceš niečo naozaj naučiť, mal by si to robiť priebežne. Veď sám vieš, že keď sa všetko učíš na poslednú chvíľu, vieš to zreprodukovať akurát tak na skúške. Akonáhle je po skúške, všetko z hlavy vypustíš, akoby to tam nikdy ani nebolo. Ak ti ide iba o to, aby si prešiel, dá sa fungovať aj takto.

Ak sa však chceš dlhodobo v niečom zlepšovať a skutočne veciam porozumieť, potrebuješ na to čas. Výborne sa to dá objasniť na stavaní tehlového múru. Keď ho začínaš stavať, najprv položíš prvú tehlu, potom zoberieš druhú, dáš na ňu cement (ktorý bude tieto tehly držať pokope) a položíš ju vedľa tej prvej. A takto pokračuješ, kým nie je múr hotový. Tehla v našom prípade predstavuje učenie a cement prestávku, ktorú si medzi učením dopraješ. Učenie sa bez prestávky je ako nahádzanie všetkých tehál na seba bez cementu. Nemá ich čo držať pokope. A preto ti takáto „stavba“ v budúcnosti neposlúži. Hneď, ako zafúka prvý vietor, čo sa spravidla deje zrovna po skúške, sa celá zrúti. Preto ti odporúčam, aby si sa učil priebežne a eliminoval „učenie sa“ na poslednú chvíľu.

ako sa efektívne učiť

 

  1. Vyhýbaš sa spätnej väzbe

Ako ďalej hovorí neurovedkyňa Thillová: „Študenti hľadajú skôr uistenie ako spätnú väzbu.“ Náležitá spätná väzba ti však môže odhaliť miesta, na ktorých musíš pracovať, a ktoré by si si mal dôkladnejšie pozrieť. Naopak, iba pozitívna spätná väzba ti pri učení väčšinou nepomôže, pretože už vieš, čo ti ide, čomu rozumieš, a aké sú tvoje silné stránky.

 

  1. Nie si vytrvalý

Tak ako som už spomínal aj na začiatku, tvoja inteligencia nie je fixné číslo, a každý má bunky na všetko. Žiadny mozog (zdravého človeka) nie je menej uspôsobený na zdokonalenie sa v nejakej oblasti.

Samozrejme, existujú rozdiely medzi ľuďmi a niekomu pôjde niektorý predmet ľahšie ako druhému, ale to najmä preto, lebo tomu už venoval viac času a tréningu. Nie je to spôsobené určitou predispozíciou mozgu, ale časom, ktorý stráviš aktívnym učením sa danej problematiky. Preto najlepšie, čo môžeš pri učení sa niečoho náročného urobiť, je, že budeš vytrvalý.

Dúfam, že ti tieto tipy pomôžu a dodajú odvahu vydržať, aj keď ti niečo vyslovene nepôjde. Keby si si chcel prečítať originálny článok, z ktorého som čerpal, môžeš si ho prečítať tu.

Jakub Pajan
Absolvent ôsmeho ročníka Kolégia Antona Neuwirtha. V súčasnosti študuje magisterský odbor Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave.

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *