Filip Bednár

Priezračná duša, ktorá vždy tiahne na podstatu. Milovník britskej literatúry, hľadač krásy v maličkostiach, nečakane dobrý kuchár a srdcom i rukami pravý barista: ako robí stromčeky na kapučíne, by ste mohli pozorovať aj dve hodiny. Zoznámte sa s naším drahým Filipom.


Odkiaľ pochádzaš? 

Som z Prešova.


Čo študuješ?

Zatiaľ žurnalistiku na Univerzite Komenského. Zaviala ma tam túžba písať a tvoriť aj záľuba v literatúre. Tú by som chcel ďalej študovať v zahraničí.


Čo ťa priviedlo do Kolégia? 

Ľudia z Kolégia, ktorých som spoznal. Chcel som byť súčasťou toho, čo žili. Skutočne som teraz v kolektíve, v ktorom ľudia majú nápady a nadšenie pre to, čo robia alebo chcú robiť. Medzi nimi je jednoduchšie byť tiež taký. Lákali ma aj myšlienky akademického piliera, kde sa na morálnej filozofii učí, ako byť šťastný. Taktiež som chcel odísť z takej bežnej všednosti, ktorú som žil a môžem povedať, že teraz naozaj žijem úplne nevšednú všednosť. A neviem odolať pokušeniu napísať, že ma pritiahla krása.


V čom ťa Kolégium najviac zmenilo? 

Priučilo ma a stále ma učí tri zaujímavé veci: ceniť si čas, byť ticho a vedieť prehovoriť. Začal som byť veľmi vyberavý v tom, do čoho svoj čas dám, najmä čo sa týka vzdelania a práce; na druhej strane, naučil som sa naplno a bez výčitiek ho venovať vzťahom a odpočinku. Hodnotu ticha som nielen pochopil, ale aj prežil počas víkendu v Sampore na duchovnej obnove u benediktínov. A vedieť prehovoriť sa učím deň čo deň, veľa mi dal hneď prvý leadership víkend.


Aký je tvoj doterajší najväčší zážitok z Kolégia? 

Predvianočné dni, čas v rakúskom Gamingu, návšteva v dome majstra Záborského… Ale veľa krásnych zážitkov je v takých malých chvíľach, ktoré vďaka ľuďom tu niekedy ani neviem na konci dňa porátať. Snáď spomeniem ešte prvý nedeľný večer, čo sme tu boli, keď sme hrali hotový polhodinový muzikál po tom, čo sme sa iba v piatok dozvedeli, že ho máme vytvoriť. Bol to taký malý zázrak, uvedomil som si, aké veľké veci sú možné a to som bol v Kolégiu asi iba piaty deň. Ešte dúfam, že vďaka Katkiným hodinám spevu si raz poviem, že nič nie je nemožné.


Ako tráviš voľný čas? 

Asi sa to nevolá voľný čas, ale keď mám niekedy voľnejší víkend, viem si oddýchnuť za kávovarom v kaviarni. Inak si čítam knižky, takých tých literárnych majstrov, ich klasiku. Verím, že čoskoro to nebude súčasť môjho voľného času, ale študijného. Z času na čas si ešte zapnem TEDx Talks, gúglim básničky a rád pozerám Disneyho rozprávky.


Kto ťa inšpiruje? Kto je tvojim vzorom? 

Každý, kto si vie zaumieniť, že ide do dňa s tým, aby ho prežil pre druhých. Je náročné mať čosi hodnotné a chcieť tým iných povnášať. Na konci dňa som vždy inšpirovaný ľuďmi, ktorí boli schopní nastaviť svoju optiku na iných, ktorí dokázali zazdieľať kúsok svojho srdca alebo ktorí sa aj so všetkou nedokonalosťou nebáli zachovať autenticky.


Tvoje motto/obľúbený citát?

Nejagá sa všetka zlata krása. J. R. R. Tolkien


Čo by si chcel robiť v budúcnosti? 
Snažím sa ujasniť si to. Vnímam, že ma škrie súčasný stav školstva, že by ma napĺňalo učiť a formovať mladých ľudí, keď ja už nebudem jedným z nich a že ma priťahuje umenie, najmä literatúra. Snáď jedno s druhým dokopy a uvidíme.

Keby si mohol zmeniť na Slovensku aspoň jednu vec, čo by to bolo? 
Chcel by som, aby každý učiteľ mal zapálenie pre to, čo robí. A nie iba pre učenie svojho fachu, ale aby vnímal študentov ako jedinečné osobnosti, ktorým môže pomôcť porásť. Každý by mal mať zapálenie pre svoju prácu, ale ja vidím v zanedbanom školstve prameniť väčšinu našich spoločenských problémov. Aj zmeny školského systému a legislatívy sú dôležité, ale učitelia sú základné uhlíky a tie majú horieť.

Ktorý film ťa najviac zasiahol?

Dead Poets Society má všetko, čo aspoň ja hľadám v dobrom filme. :)

 

Ktoré knihy (okrem Biblie) by si mal podľa teba každý prečítať? Prečo?

Malého princa, lebo v ňom každý nájde taký kúsok múdrosti, aký potrebuje. Etiku Nikomachovu, lebo v dnešnom svete si treba pripomínať, že šťastie je možné. A Pána prsteňov každý, kto chce úprimne a s odvahou vykročiť na Cestu. :)

By Matúš Hagara
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *