Jakub Dečo

„Synu môj, pracovať máš tak, akoby si mal žiť večnosť a modliť sa tak, akoby si mal zajtra zomrieť,“ povedal Kubo ako nezabudnuteľný muzikálový Anton Neuwirth na začiatku semestra. Odvtedy sa už stihol riadne ostrihať a – ako píše v nasledujúcich riadkoch – aj mnoho naučiť.

 

Odkiaľ pochádzaš? 

Košice-Kavečany.

Čo študuješ? 

Zmaturoval som z Gymnázia sv. Edity Steinovej v Košiciach a budúci rok by som rád pokračoval psychológiou, no ešte neviem, kde presne.

Čo ťa priviedlo do Kolégia? 

Chcel som si dať rok pauzu po strednej a zamerať sa na osobnostný rozvoj. Počas maturitného ročníku som bol u nás na škole v stredoškolskom Kolégiu a zaujal ma spôsob, akým vzdeláva mladých Kolégium. Tak som si podal prihlášku a veril som, že rok strávený v Kolégiu bude dobre stráveným.

V čom ťa Kolégium najviac zmenilo?

Zrejme v spôsobe myslenia a vyjadrovania mojich názorov, no tiež v tom, že si viacej uvedomujem dôležitosť sebareflexie vo svojom živote.


Aký je tvoj doterajší najväčší zážitok z Kolégia? 

Ťažkosti počas skúškového obdobia. Najviac ma vytiahli z komfortnej zóny a ukázali mi moje nedostatky, na ktorých teraz môžem pracovať. Znie to ako negatívny zážitok a v istom zmysle aj je, ale pozerám sa na tú pozitívnu stránku.

Ako tráviš voľný čas? 

Rád trávim čas v prírode a špeciálne na horách. Po večeroch si s obľubou sadnem do hojdacieho kresla, kde počúvam hudbu a čítam. V teplejších obdobiach zas chodievam spať do lesa v hamaku.

Kto ťa inšpiruje? Kto je tvojim vzorom?

Inšpiráciu nachádzam v ľuďoch okolo seba, keďže vidím, koľko sa od seba navzájom môžeme naučiť. No najviac som sa naučil od svojho otca, ktorý ostáva pre mňa vzorom.

Čo by si chcel robiť v budúcnosti? 

Ešte to nemám v sebe ujasnené. Ale zaujíma ma zmýšľanie človeka, prečo robíme to, čo robíme. Preto by som sa chcel zaoberať psychológiou. Možno nie čistou psychológiou, ale oblasťami, kde sa dá aplikovať.

Keby si mohol zmeniť na Slovensku aspoň jednu vec, čo by to bolo? 

Z problémov na Slovensku ma asi najviac trápi naše školstvo. Vyrastá v ňom predsa budúcnosť Slovenska, ale neprikladáme tomu patričnú dôležitosť. Školy by mali rozvíjať potenciál mladých a detí a v tom podľa mňa robí málo.

Ktorú knihu (okrem Biblie) by si mal podľa teba každý prečítať? Prečo?

Gratitude od Olivera Sacksa. Je to krásna knižočka, ktorá núti človeka zamyslieť sa nad vlastným životom, hodnotami a prístupom, s akým žije.

By Matúš Hagara

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *