Matúš Hagara

V hľadaní pravdy niet neochvejnejšieho človeka. Keď je v škole na matematike, rád si odbehne aj na teologickú fakultu. Keď má voľno, rád sa podelí o radu, svoje špičkové špagety aj pár veršov z Písma. 

 

Odkiaľ pochádzaš?

Z dedinky Diviaky nad Nitricou (okres Prievidza).

Čo študuješ?

Matematiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského.

Čo Ťa priviedlo do Kolégia? 

V roku 2015 som sa zúčastnil Letnej univerzity, z ktorej som mal silný zážitok. Ďalšie leto som prišiel do Kolégia na Free Society Seminar. Opätovný intelektuálny, spoločenský, kultúrny a duchovný zážitok. Počas 1. ročníka na univerzite som viac spoznal absolventov – stážistov na Svoradove a moja túžba stále rástla. Vyvrcholením celého procesu spoznávania KAN bolo podanie prihlášky. Myslím si, že som túžil zažívať v omnoho väčšej miere všetko to krásne a dobré, čo som už zakúsil v minulosti.

V čom ťa Kolégium najviac zmenilo? 

Pokorilo ma. Spoznal som svoju intelektuálnu povrchnosť. Zároveň ma učí, že pre dobrú vec treba prekonávať seba samého každý deň a nielen vo veľkých veciach, ale i maličkostiach. Tiež mi ukázalo, ako funguje vo všednosti komunita kresťanov. Napriek ľudskej slabosti a zlyhaniam vidím veľa lásky a dobra, k čomu sa sám snažím priblížiť.

Aký je Tvoj doterajší najväčší zážitok z Kolégia? 

Zážitok sa mi spája s údivom a silnou emóciou. Mám dva zážitky odlišného druhu, hoci sú oba komunitné. Prvým je vytvorenie, nacvičenie a uvedenie muzikálu o Antonovi Neuwirthovi vo Veľkej sále počas 48-hodinového teambuildingu. Keď sme tancovali posledný tanec, prežíval som hlbokú radosť z ľudí okolo mňa, z ich kreativity i obety a zároveň z toho, že spolu prežijeme niekoľko mesiacov. Druhým je oslava Vianoc. Žiadne veľké výkony ako pri muzikáli. Iba priateľské, ba priam rodinné stretnutie s modlitbou, večerou, koledami, stromčekom a darčekmi. Pokoj a tichá radosť.

Ako tráviš voľný čas? 

K dispozícii mám 24 hodín. Značnú časť času venujem biologickým potrebám ako napr. spánok. Ostatný čas študujem, modlím sa, športujem, budujem vzťahy s priateľmi a rodinou.

Kto Ťa inšpiruje? Kto je Tvojim vzorom? 

Ježiš Kristus. On inšpiruje sebou veľkú časť ľudstva už dve tisícročia. Jeden jeho nasledovateľ, Karol Wojtyla, je môjmu rozumu i srdcu osobitne blízky. Očarujúca je jeho osobná charizma, ľudskosť, jemnosť k človeku a zároveň nekompromisnosť v morálnych otázkach, či prezieravosť, s ktorou prispel k pádu komunizmu.

Tvoje motto/obľúbený citát?

 Balansujem medzi láskou a pravdou, preto tieto dva: Boh tak miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život Pravda vás oslobodí.

Čo by si chcel robiť v budúcnosti? 

Poznávať Boha a na základe toho robiť tento svet lepším, pravdivejším a krajším. Snáď sa dostanem niekedy k plnému štúdiu teológie. Zároveň ma osobitne zaujíma vzťah medzi vierou a rozumom, a sociálna náuka cirkvi, na ktorej princípoch kresťanskí demokrati zakladali Európsku úniu. Matematiku, ktorú študujem, by som časom asi viac posunul k financiám, ekonomike a politike, kde vidím lepší prienik mojich záujmov.

Keby si mohol zmeniť na Slovensku aspoň jednu vec, čo by to bolo? 

Spravodlivosť. Medzi ľuďmi navzájom, medzi človekom a Bohom, medzi občanmi a štátom, medzi Cirkvou a štátom. Z 20. storočia si ako národ nesieme mnoho rán, ktoré by bolo potrebné otvoriť a vyliečiť. Zároveň si uvedomujem, že v pokoji môžeme spolu žiť, iba ak si navzájom odpustíme, zmierime sa, a teda si budeme schopní navzájom úprimne priať dobro.

Akú superschopnosť by si chcel mať? Prečo?

Chcel by som, aby každý človek zažil aspoň na moment bezdpodmienečnú, nekonečnú lásku. Zacítil by tak vôňu neba.

Ktorú knihu (okrem Biblie) by si mal podľa Teba každý prečítať? Prečo?

Asi Katechizmus katolíckej cirkvi. I keď aj Suma teologická od Tomáša Akvinského je skvelá.

Ktorý film Ťa najviac zasiahol?

The Wolf of the Wall Street. Dekadentný zásah spočíval v silnej potrebe dávenia. :)

Aká hudba sa Ťa najviac dotýka?

Klasická. Bachova Omša v B minor, Mozartov Requiem, alebo aj Chopin je veľmi príjemný. Tiež mám rád hudbu vhodnú pre spoločenský tanec (e.g. rytmické latino poteší). Náš slovenský folk mám tiež rád, ale niekedy sa pozastavujem nad textami (alkohol, násilie,…), ktoré vedia znepríjemniť dobrú zábavu.

By Matúš Hagara
0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *