Profily študentov Kolégia – Michal Kotrč

Možno sa zdá byť na prvý pohľad nenápadný, no osloví Vás svojou empatiou a schopnosťou počúvať. Vytrvalo hľadá svoju cestu. Je znamenitý športovec; kedy-tedy zabehne k jazeru i okolo neho, zahrá si s nami futbal či frisbee, alebo prevetrá svoj bicykel. Predstavujeme Vám Michala Kotrča, rodáka zo Žiliny, ktorý popri Kolégiu dokončuje štúdium Ekonómie a financií na Karlovej univerzite.

Ktoré tri veci Ťa charakterizujú?

Skladací bicykel, košeľa, Nokia 5140.

Čo Ťa priviedlo do KAN?

Do Kolégia ma priviedla túžba zoznámiť sa s veľkými mysliteľmi tohto sveta a túžba zoznámiť sa s ľuďmi s rovnakou túžbou. A tiež túžba pochopiť viac svoju vieru. Pre druhých, ale aj pre seba.

Ako najradšej tráviš svoj čas?

Na bicykli. Uvedomujem si úžasné benefity, ktoré prináša cestovanie, no cestovanie konvenčnými dopravnými prostriedkami sa mi spája buď s pocitom nevoľnosti alebo veľkou uhlíkovou stopou (Greta Thunberg rules!). Keď som na bicykli, tak akoby som ani necestoval, a pritom prežívam všetky cestovateľské radosti i neradosti o to intenzívnejšie!

Kto je pre Teba inšpiratívny?

Tomáš Halík. Nebojí sa ozvať, keď hlas Cirkvi nepočuť. Poskytuje ukážkový príklad, ako viesť dialóg s neveriacimi. Jeho múdrosť si cení aj sekulárne prostredie. Je veľmi obetavý; vo svojej farnosti zvykne spovedať až do noci.

Ako si predstavuješ svoju budúcnosť?

Rád by som prispel k tomu, aby štát prinášal spoločnosti viac hodnoty za peniaze.

Keby si vo svete mohol zmeniť jednu vec čo by to bolo?

Bol by som rád, keby ľudia, ktorí z titulu funkcie či majetku požívajú istú autoritu, žili v duchu „noblesse oblige“, aby to teda boli ľudia ušľachtilých spôsobov a šľachetného myslenia. A aby sa tak stali obhajcami, podporovateľmi a predstaviteľmi toho najlepšieho, čo tento svet vytvoril.

Ktoré dielo (literárne, hudobné, výtvarné, dramatické…) Ťa najviac zasiahlo?

Na východ od raja od Johna Steinbecka. Tá kniha je plná nadčasových motívov ako žiadostivosť, cnosť, hriešnosť, láska či priateľstvo. Každá hlavná postava v tomto diele prechádza vývinom, ktorý poukazuje na jednu oslobodzujúcu skutočnosť, a síce, že všetci ľudia máme vo svojej moci vybrať si vlastnú životnú cestu.

 

Akú súkromnú radosť si nikdy neodoprieš?

Veľmi rád si pozriem Simpsonovcov.

Čo zo svojho súkromného vlastníctva si najviac ceníš? 

Mechanické hodinky po mojom starom otcovi, ktorý ich zas dostal od môjho prastarého otca. Pripomínajú mi krásne časy, ktoré som mohol stráviť so starým otcom a zároveň predstavujú pre mňa záväzok, aby som svojím životom bol hodný nosiť hodinky po takých skvelých mužoch.

Keby si si mohol vybrať, ako kto alebo čo by si sa chcel narodiť?

Chcel by som byť Cyrus Smith z Verneho Tajomného ostrova. Byť podobne vynaliezavý, odvážny a verný svojim priateľom. Nemusieť nikam cestovať, poctivo a energicky sa venovať kultivovaniu svojho zdivočeného okolia. Z jedného pšeničného zrnka si po štyroch rokoch vypestovať štyristo miliárd zrniek. Piecť si vlastný chlieb. Skrotiť miestneho orangutana a nazvať ho pán Jup.
A napokon statočne brániť túto civilizáciu pred pirátmi aj s pomocou neznámeho priateľa!

0 komentárov

Zanechajte komentár

Chcete sa pripojiť k diskusii?
Neváhajte prispieť!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *