Q&A Sessions: Dávid Magušin

Dávid je absolventom bakalárskeho stupňa Európskych štúdií a v Kolégiu je na jednoročnom študijnom programe. Pochádza z malebnej Liptovskej Osady. Má rád šport, hory, hrá na gitare a zaujíma sa o spoločenské dianie.


Rozhovor je spracovaním pravidelnej série študentských Q&A na Instagrame. Navštívte náš Instagram každú stredu, pýtajte sa študentov svoje vlastné otázky o nich či o samotnom Kolégiu.

Nerozmýšľal si nad Kolégiom po maturite? Ako hodnotíš gap year teraz?

Po maturite som mal hlavne dilemu kam na výšku a i keď som o Kolégiu vedel, nevedel som si seba predstaviť ako študujem filozofiu (dnes ma neprestáva fascinovať). Rozhodnutie dať si gap year v Kolégiu hodnotím ako jedno z najlepších v živote. V súčasnosti si hľadám magisterský program a práve komunita v Kolégiu mi veľmi pomáha lepšie sa pri hľadaní a výbere zorientovať.

Dá sa porovnať štúdium na VŠ so štúdiom v Kolégiu? Ak áno, ako by si ho porovnal?

Obrovská výhoda Kolégia je, že ponúka rezidenčný program. Žijeme tu spolu ako komunita a častokrát sa spoločne pripravujeme, čítame texty, diskutujeme a trávime spolu voľný čas. Oproti štúdiu na VŠ sú mi spolužiaci, ale aj akademici dostupnejší. Zároveň vnímam, že i pri výbere textov sa pristupuje poctivo k tomu, aby sme vnímali druhú stránku danej problematiky, vedeli si položiť relevantnú námietku a slobodne obhájiť svoje stanovisko. 

Vyvráť nejaký mýtus o Kolégiu!

„Kolégium a jeho absolventi sa tvária, akoby mali patent na pravdu.“

S týmto som sa dosť často stretol a sám som určitý čas mal taký dojem. Skutočnosť je však taká, že na jednej strane Kolégium naozaj ponúka na Slovensku výnimočnú formu vzdelávania a je unikátne. Avšak na strane druhej nám je pripomínané, že tým rastie naša zodpovednosť, pretože sme viac dostali a viac sa od nás bude i v živote požadovať.

Som hrdý, že som študentom Kolégia a zároveň všetko, čo sa tu učím, chcem v budúcnosti zdieľať s ostatnými. Nie si prisvojovať to, čo mi v skutočnosti nepatrí.  

„Skutočnosť je však taká, že na jednej strane Kolégium naozaj ponúka na Slovensku výnimočnú formu vzdelávania a je unikátne. Avšak na strane druhej nám je pripomínané, že tým rastie naša zodpovednosť, pretože sme viac dostali a viac sa od nás bude i v živote požadovať.“

Koľko času denne/týždenne ti zaberá štúdium, keď si na jednoročnom programe?

Záleží to od náročnosti a dĺžky textov (a samozrejme od mojej sústredenosti). Štandardne sa však počas týždňa celý pondelok, utorok a štvrtok venujem čítaniu textov, vypracujem si prípravu a večer je samotný seminár. Ďalšie dni bývajú ešte tutoriály, na ktoré sa pripravujem približne dve hodiny.

Štúdiu sa preto venujem 3-4 dni v týždni, pričom piatok a v sobotu ešte dobieham, čo som zameškal, ale to už nie je také intenzívne. V nedeľu mám zo zásady čas na oddych. Dá sa to všetko zvládnuť bez nejakého hrotenia a najmä s radosťou. :)

S ministerkou Veronikou Remišovou počas teambuildingu

Napĺňa štúdium v Kolégiu tvoje očakávania? Čo ťa prekvapilo?

Určite prekonáva moje očakávania; pred príchodom do Kolégia som v sebe pochyboval, či je štúdium filozofie a iných kurzov naozaj pre mňa. Po mesiaci som sa pristihol pri tom, ako mi je bežné a úplne prirodzené zamýšľať sa nad rôznymi otázkami a diskutovať o nich.

Veľmi mi v tom pomohla aj komunita, ktorá je nadšená pre štúdium a to, že sú tu ľudia od akademikov až po študentov ochotní s čímkoľvek pomôcť. Prekvapilo ma však najmä to, aké blízke vzťahy majú študenti s akademikmi.

Zažil by si radšej Kolégium v normálnych časoch, alebo si radšej, že si práve teraz tam?

Tieto časy nás v niečom ochudobňujú o to, aby sme lepšie spoznali širšiu komunitu Kolégia. Obrovským bohatstvom týchto časov je však to, že sme všetci stále spolu, čím budujeme s týmito skvelými ľuďmi hlbšie priateľstvá.

Čo si najviac užívaš na komunitnom živote?

Ťažká otázka, vzhľadom na bohatý výber. :) Spomeniem tri veci:

  1. štvrtkové komunitné večery
  2. spoločné nedeľné obedy
  3. spoločné hranie frisbee

Môže mať študent Kolégia v izbe hrazdu na cvičenie?

V pravidlách sa nikdy nepíše, že by nemohol. :D Avšak nie je potrebnú mať ju na izbe. V Kolégiu totiž máme vyčlenenú tzv. multifunkčnú miestnosť, kde radi chodíme vypnúť od štúdia a zacvičiť si. 

Po ukončení štúdia v Kolégiu sa budeš rozprávať aj s bežnými smrteľníkmi, ktorí nie sú filozofi?

Všetci sme smrteľníci a najmä filozofi pri športe. :D