Q&A Sessions: Oliver Jaroš

Oliver pochádza z malej dedinky spod Spišského hradu a študuje medzinárodný manažment v nemčine na Fakulte managementu UK v Bratislave. Venuje sa hre na husliach, divadlu, píše blogy a spravuje Instagram Kolégia. Viac o ňom a aj o tom, ako zvláda svoju školu či záľuby spolu s Kolégiom, sa dozviete v tomto rozhovore.


Rozhovor je spracovaním pravidelnej série študentských Q&A na Instagrame. Navštívte náš Instagram každú stredu, pýtajte sa študentov svoje vlastné otázky o nich či o samotnom Kolégiu.

Aké je tvoje obľúbené miesto v Levoči?

Levoča je krásna! Študoval som tam na osemročnom gymnáziu, čiže som tam strávil naozaj krásne chvíle svojho života. No najsilnejšie miesto, ktoré sa ma vždy dotkne a prináša veľký pokoj je Mariánska hora. Všetkým silne odporúčam navštíviť toto miesto, načerpať pokoj, milosti a započúvať sa do ticha, v ktorom môžeme objaviť seba samých. 

Našiel si si v Kolégiu naozajstných priateľov?

Áno! Niekedy si oni našli mňa, inokedy zase ja ich. Priateľstvo je pre mňa momentálne jednou z aktuálnych tém, ktorými žijem a musím povedať, že mať okolo seba takých ľudí, ako sú tu v KAN, je jednoducho požehnanie.

Bol by si radšej v KAN za normálnych okolností, alebo si radšej, že si tam práve teraz počas Covidu?

Nič by som na svojich rozhodnutiach ísť či neísť nemenil. Keď som sa do KAN hlásil, nemyslel som si, že to nebudú „normálne“ okolnosti. Toto sú normálne okolnosti so zreteľom na dobu a na situáciu. Prečo normálne? Pretože som sa naučil prijímať realitu takú, aká je. Či už je ťažká alebo prajná. Vylepšovať ju môžeme len do určitej miery. Potom to treba nechať na Prozreteľnosť.

Všetci sme frustrovaní a nevládzeme, no myslím, že nemáme na výber. Čas a život si pauzu nedajú a myslím, že dnešné časy sú tu na to, aby nás niečo naučili, každého jednotlivo, ale aj národne a globálne.

„Naučil som sa prijímať realitu takú, aká je. Či už je ťažká alebo prajná. Vylepšovať ju môžeme len do určitej miery. Potom to treba nechať na Prozreteľnosť.“

Je možné stíhať popri Kolégiu a škole ďalšie aktivity? 

Je to možné a sám som toho dôkazom! Okrem Kolégia a školy ešte pracujem, aby som si zarobil na štúdium a bol samostatný. Niekedy sú moje dni i noci dlhé, no pri správnom time-managemente mi ostáva vždy čas na ďalšie aktivity: divadlo, zbor a samozrejme priateľov a rodinu. Všetko sa dá stihnúť. Stačí si len určiť priority a deep-workovať.

Aký je zatiaľ tvoj najlepší zážitok z Kolégia?

Jednoznačne najsilnejším zážitkom bolo stavanie lode z plastových fliaš a následná plavba po jazere v rámci nášho teambuildingu, ktorý bol v septembri. Ale zážitkov, na ktoré nikdy nezabudnem, je veľmi veľa.

V Rádiu Mária počas teambuildingu

Čo najdôležitejšie si sa v KAN naučil?

Naučil som sa…

… byť zodpovedný a samostatný,

… načúvať sebe a iným,

… vážiť si peniaze,

… učiť sa, dobre písať a čítať s porozumením,

… ako efektívne deepworkovať,

… ako budovať priateľstvá nielen s ľuďmi, ale aj s Bohom,

… že nič nie je zadarmo,

… a mnoho ďalšieho.