SÉRIE SO ŠTUDENTMI KOLÉGIA: KRISTÍNA NOCIAROVÁ

Kristínka študuje hru na klavíri. Hudba je dôležitou súčasťou jej života, najmä tá klasická. Počúva ju už od svojho detstva, a preto má napočúvaných nespočetne veľa diel. Aj preto bolo vybrať iba 5 skladieb pre ňu veľmi ťažkou úlohou.

V tomto článku s Kristínkou:

  • spoznáte klavírne delikátnosti,
  • pozriete sa na ochrestrálne skladby z pohľadu dirigenta
  • a priestor dostane aj opera.
„Krása hudby ma očarila nespočetne veľakrát. Občas mám pri počúvaní hudby zimomriavky a niekedy sa zas zbadám ako som sa do nej vložila celou osobou. Akoby ma úplne ovládla; snažím sa počúvať a sústrediť sa na všetky nástroje, na dirigenta, na rytmus aj melódiu, na formu danej skladby, na jednotlive motívy. Nechám sa unášať údivom nad toľkou krásou, a potom sa len pousmejem nad tým, ako som sa do nej pohrúžila. Hudba mi takto vie poslúžiť ako psychohygiena, keďže sa pri takýchto zážitkoch nemôžem sústrediť na nič iné. To sa v tejto dobe veľmi hodí. :)“

Michail Ivanovič Glinka / Milij Balakirev: Škovránok  


Ako klaviristka začnem klavírom. Táto skladba je taká „lahôdka“. Má nádhernú plynúcu melódiu a do toho je krásne ozdobená rôznymi behmi a trilkami, ktoré sú síce na  každom kroku, ale vôbec neprekážajú.

Interpreti ju majú radi nachystanú ako prídavok a jedným z dôvodov je, že je naozaj veľmi známa. Druhou zaujímavosťou je, že nájdete aj interpretácie s harfou. Odporúčam vypočuť si ich.

Toto je moja obľúbená interpretácia.

Chopin: Polonéza A dur op. 53 – Heroica


Na túto polonézu som natrafila úplnou náhodou a odvtedy som do nej zamilovaná. Hneď som ju zaradila na zoznam skladieb, ktoré sa chcem naučiť, ale pri sledovaní nôt zistíte, že to nie je až také jednoduché. Obsahuje totiž veľmi veľa ťažkých prvkov klavírnej techniky.

Táto skladba je zaujímavá energiou, ktorá z nej srší od začiatku až do samého konca (veď je nazývaná Heroica!), má krásne harmónie a tiež spevné melódie. Pre toto všetko sa úžasne počúva.

„Hudba a filozofia sú dva rozdielne, no komplementárne svety. V hudbe sa nechávame unášať svojim prežívaním a vo filozofii nechávame pracovať rozum. Človek ale potrebuje oboje, preto sa krásne dopĺňajú.“

E. Morricone: Vtedy na západe (Once upon a time on the west)


Presuňme sa od klavírnej hudby k orchestrálnej. Tento zaujímavý a  populárny muzikálový kúsok od skladateľského velikána Ennia Morricona určite mnohí poznáte.

Pri počúvaní si skúste predstaviť, že stojíte pred orchestrom ako jeho dirigent. Na začiatku dávate nástup violončelám, potom čembalu s flautami, pridávajú sa husle a speváčka. Stále sa ich snažíte korigovať, udržať poslucháča v napätí, ani trochu nezrýchliť. A v strede skladby príde vrchol, rozoznejete celý orchester. Na konci ich nechávate do ticha doznieť. Ešte tri sekundy držíte to ticho zdvihnutými rukami, až potom sa otočíte k publiku a vychutnávate si burácajúci aplaus.

W. A. Mozart: Čarovná flauta – ária Kráľovnej noci – „Der Hölle Rache“


Táto ária je jedna z najznámejších operných árií. Je z rozprávkovej a mýtickej Mozartovej opery Čarovná flauta. V deji Kráľovná noci núti svoju dcéru zabiť svojho nepriateľa – preto je ária neskutočne dramatická. Obdivuhodný je ale rozsah speváčky, ktorá musí vyspievať až f3! To už ani neznie ako ľudský hlas, ale ako nejaká píšťalka. Veď si to vyskúšajte zaspievať s ňou.

Môže sa zdať, že Mozart príliš neriešil, či to hudobníci zvládnu uhrať a uspievať, no nie je to tak. Pred touto operou skomponoval ešte jednu, pri ktorej zistil s akými spevákmi môže rátať, takže im to „šil na mieru“.

G. Bizet: Carmen


Vypočuť si túto operu naživo bolo dlhé roky mojím snom, až sa mi podarilo splniť si ho. Bol to úžasný zážitok. Príbeh mladej cigánky Carmen je plný vášne a temperamentu, čo poznať na prvé počutie. Niektoré časti opery určite budete poznať aj vy, napríklad takú Habaneru či Toreádorov.

Ak si vypočujete predohru, máte to akoby celé v kocke, pretože práve v predohrách skladatelia používajú motívy z celej opery.