SÉRIE SO ŠTUDENTMI KOLÉGIA: SAMUEL MRAČKA

Poradiť kvalitný film nie je hračka, no na to tu máme nášho Mračka. Objavte dnes výber filmov z prvej polovice 20. storočia, alebo tématicky súvisiacich s touto dobou. Bol to čas veľkých inovácií vo filmárstve, a ako uvidíte sami, tieto filmy sa vyznačujú nezameniteľným štýlom.

Samo vám predstaví:

  • Hitchcockov najosobnejší film,
  • jeden z najromantickejších príbehov strieborného plátna,
  • psychologický triler
  • aj svoju obľúbenú filmovú hudbu.

Casablanca (1942)


Film z roku 1942, pod taktovkou Michaela Curtiza. Humphrey Bogart stvárnil ikonickú postavu Ricka Blaina v jednom z najromantickejších príbehov strieborného plátna. Od dokonalého obsadenia, cez výnimočné herecké výkony, až po bezchybný scenár je tento film jeden z tých, ktoré by mal vidieť každý.

„Konkrétne posolstvo záleží od jednotlivého filmu, no napríklad, Casablanca končí odkazom osobnej obety v mene väčšieho dobra a znova nadobudnutia stratených ideálov. Rickova transformácia z cynika späť na hrdinu odboja, a jeho odovzdanie sa dobru napriek tažkému rozhodnutiu, ktoré si tento krok vyžaduje, je podla mňa nie len nečakané, ale taktiež nesmierne inšpiratívne.“

Vertigo (1958)


Najosobnejší film Alfreda Hitchcocka. Aj tak by sa dal charakterizovať psychologický triler z roku 1958. Tento film je považovaný za významný, nielen vo vzťahu k jeho režisérovi, ale aj kvôli prevratnej práci s kamerou. Príbeh sa vyvíja nezvyčajným spôsobom plným nečakaných zvratov, obkľučujúc diváka v upínajúcej sa sieti tajomstva. Kvôli inovatívnemu
vizuálu a podmanivému príbehu je Vertigo označované za jeden z vrcholov Hitchcockovej kariéry, a zaslúži si patričnú pozornosť. 

Mank (2020)


Mank je jediným súčasným filmom v tomto výbere. Režíroval ho David Fincher a zaoberá sa životom Hermana J. Mankiewicza a jeho scenárom pre film Citizen Kane (1941), ktorý je považovaný za jeden z najlepších filmov všetkých čias. Sekcie zachytávajúce vývoj scenára sú popretkávané udalosťami z jeho života.

Film je napísaný a nasnímaný v štýle, ktorý bol zaužívaný v čase vzniku Mankiewiczovho magnum opus. Je milostným listom starému Holywoodu a chuťovkou pre milovníkov starých filmov.

„Hoci sú tieto filmy mojou srdcovkou, v Kolégiu sa primárne snažím tráviť čo najviac času v komunite, prehlbovaním vzťahov, ktoré som tu nadobudol. Okrem toho riešim vysokú školu, na ktorej chcem pokračovať po skončení štúdia tu, a taktiež pracujem na sebe a rozvíjam ostatné záujmy.“

Double Indemnity


Ak by som mal vyzdvihnúť film, ktorý najviac vystihuje žáner Noir, bol by ním psychologický triler od Billa Wildera z 1944, Double Indemnity. Phyllis Dietrichson hraná Barbarou Stanwyck je zosobnením archetypu femme fatale, ktorá zvádza protagonistu Waltera Neffa, stvárneného Fredom Macmurrayom. Pre jeho fundamentálne postavenie v žánri Noir, stojí tento film určite za  pozretie. 

Chinatown (1974)


Táto snímka sa považuje za jeden z posledných mainstreamových „Noir“ filmov, a podľa mojej mienky je aj jedným z najlepších. Režíroval ho Roman Polański, a hlavnú postavu J. Jaka Gittesoma stvárnil legendárny Jack Nicholson. Neveľa filmov je tak nekompromisne strhujúcich. Hoci ponúka správne odpovede, až do konca si ponecháva všetky otázky.

Nedovolím si nespomenúť soundtrack Jerryho Goldsmitha, ktorý zaraďujem medzi moje obľúbené kompozície filmovej hudby. Tento mastrepiece fenomenálne zachytáva podstatu celého žánru Noir.