Q&A Sessions: Filip Janči

Ak ste niekedy navštívili Tchibo v Bratislave, možno ste za kávovarom zazreli sympatického Martinčana, nášho Filipa. Filip študuje prvý rok psychológiu na UK a je tiež prvákom na dvojročnom programe v Kolégiu. Medzi jeho záľuby patrí kávička, hra na bicie, talianska kuchyňa a filozofia mysle. Je to fakt týpek.


Rozhovor je spracovaním pravidelnej série študentských Q&A na Instagrame. Navštívte náš Instagram každú stredu, pýtajte sa študentov svoje vlastné otázky o nich či o samotnom Kolégiu.

Aký je tvoj najcennejší cestovateľský zážitok?

Zatiaľ u mňa vyhráva leto 2017. Vtedy som sa rozhodol, že odletím do Španielska a skúsim si tam nájsť brigádu. Všetko by bolo v poriadku, keby tam nejdem so 40€ a bez vybaveného ubytovania.

Po 3 týždňoch hľadania brigády som zistil, že v Španielsku takmer všade zamestnávajú nad 18 rokov, pričom ja som mal 17 a chýbali mi potrebné povolenia od španielskych úradov. V tom čase som sa už aj chcel vrátiť domov, ale nemohol som, lebo som nemal peniaze na letenku a pomoc od rodičov som nechcel.

Long story short: Mesiac som spal tam, kde sa dalo – od fary po vlakovú stanicu, ale tušil som, že jedného dňa sa vrátim domov. Istá skupina Slovákov v Španielsku mi ponúkla prácu v bare, dostal som bicykel, našiel som si tam kamarátov a na Slovensko ma koncom leta priviezol kamionista, s ktorým som sa v ten deň zoznámil. Bolo to najťažšie, ale nádherné leto. 

Vraj si kúzelník. Ako si sa k tomu dostal a čo ťa na tom baví?

To vie málo ľudí, ale je to pravda. Kúzelníckym trikom, hlavne tým kartovým, som sa začal venovať počas strednej, len tak zo zvedavosti. Našiel som si kontakt na viacerých slovenských, českých a španielskych kúzelníkov a poprosil som ich o rady a nasmerovanie. Z času na čas im ešte napíšem.

Odvtedy sa tomu venujem vždy, keď mám čas. Najviac si užívam momenty napätia a očakávania, a tiež presviedčanie divákov, že ja naozaj netuším, ako sa tie kúzla robia. :) 

Ako sa ti žije, keď muži nebývajú v kaštieli, ale na K10, medzi samými mužmi? Môžu chodiť na K10 ženy?

Môžu. :) Na jednej strane to posilňuje mužskú komunitu a priateľstvá. Na druhej strane, svoj deficit si dopĺňam každodennou návštevou kaštieľa a verím, že ako druhák sa už tiež usídlim v kaštieli.

Vraj aj fotíš. Čo fotíš najradšej?

Fotky, čo majú dlhý set-up. Tie si potom viem najviac vychutnať. Na jednej som bol ostrihaný skoro dohola. 

Prečo si sa rozhodol ísť do Kolégia?

Kvôli túžbe po múdrosti. Vnímal som na sebe, že mám veľa energie, veľa nápadov, mimoškolských aktivít, kreativity a zručností, ale všetko toto som nedokázal správne nasmerovať, keďže som sám nevedel, kam chcem v živote kráčať a k čomu smerujem. Chýbal mi základ, na ktorom by som mohol stavať. Tento základ pre mňa predstavovalo akési hlbšie skúmanie poznania okolo nás, dôslednejšie štúdium a objavovanie významných textov ktoré formovali storočia.

Lákala ma myšlienka čítania Platóna alebo Dostojevského, pretože to zaváňa múdrosťou, ale vždy to ostalo len pri povrchnej túžbe. Sám som nebol dosť stály na to, aby som sa posunul vpred. Nie, že by som bol zlý študent, to vôbec, ale chcel som ísť ešte hlbšie. Vedel som, že sa do poctivejšieho štúdia môžem prinútiť dnes, o rok, ale zároveň možno nikdy. Že to, kým budem o 10 alebo 20 rokov, záleží od rozhodnutí, ktoré robím teraz. Keď prišla možnosť štúdia v Kolégiu, ktorá toto ponúkala, vedel som, že si ju nesmiem nechať ujsť (ako spieva Eminem).

„Vnímal som na sebe, že mám veľa energie a nápadov, ale nedokázal som ich správne nasmerovať. Sám som nebol dosť stály na to, aby som sa posunul vpred. Vedel som, že sa do poctivejšieho štúdia môžem prinútiť dnes, o rok, ale zároveň možno nikdy. A že to, kým budem o 10 alebo 20 rokov, záleží od rozhodnutí, ktoré robím teraz.“

Ktorá charakteristika ťa najviac vystihuje?

Idealizmus, snaha o autenticitu, secretiveness. A perfekcionizmus, keďže 1 charakteristika mi nestačila.

Ako dlho sa venuješ hre na bicie? Hral si predtým na inom nástroji? Čo najradšej hrávaš?

Na bicie hrám 3 roky. Hrával som predtým 8 rokov na iný nástroj, ale nepoviem, čo to bolo. Najčastejšie hrávam Red Hot Chilli Peppers; tí majú síce slabšie texty, ale vynikajúcu muziku. Skladby ako Goodbye Angels sú hudobným skvostom. Okrem toho ešte celkom môžem Oasis a Coldplay.

Je kotyogó to isté ako mokka kanvica?

Kotyogó je maďarské slovo znamenajúce “bublať”. V slovenčine oficiálne neexistuje a v taliančine už vôbec. Mokka kanvica je spisovný tvar. Ale v podstate je to to isté, lebo kotyogó je mokka.

Ako si sa dostal k toľkým poznatkom o MBTI teste 16personalities?

Na MBTI test som natrafil v podstate náhodou pred pár rokmi. Vtedy mi vyšiel popis, ktorý na mňa sedel takmer dokonale. Po prečítaní popisu mojej osobnosti som “samému sebe” začal dávať väčší zmysel, keďže veľmi dobre vysvetľuje ako a prečo niektorí ľudia rozmýšľajú tak, ako rozmýšľajú a čo stojí za ich motiváciami. Preto ma to postupne vtiahlo smerom k štúdiu osobnosti a k psychológii.

Na osobnostiach je dobré to, že sa dajú “študovať” bez učebnice a námahy. A zaujímavé je, že ľudia (alebo filmoví hrdinovia), s ktorými sa najviac stotožňuješ ako so vzormi, sú s veľkou pravdepodobnosťou rovnaký typ osobnosti ako ty.