SÉRIE SO ŠTUDENTMI KOLÉGIA: JÁN BARČIAK

Janči je prvákom v Kolégiu aj na žurnalistike na UK. Jeho umelecká duša si v Kolégiu prišla na svoje, má totiž na starosti hudobný sprievod pri liturgii, pomáha pri trénovaní speváckeho zboru a spravuje knižnicu. Vypočujte si výber jeho obľúbených (nie len) organových skladieb.

Janči si pre vás prichystal:

  • skladby odkazujúce na veľkonočné tajomstvo,
  • ukážku elektrizujúceho spojenia organa a ľudského hlasu,
  • veľkolepé spojenie dvoch organov
  • a ďalšie monumentálne skladby.

„Organová hudba je pre mňa jedným z najlepších spôsobov, ako vyjadriť mnohotvárnosť života – od pokojnej meditácie cez smútok, nádej až po srdečnú radosť či mohutnú vznešenosť. Všetky tieto farby a nálady života človeka dokáže organista namiešať podobne, ako dirigent dáva vyniknúť jednotlivým hudobným nástrojom v orchestri.“

Camille Saint-Saëns: Marche religieuse pour Orgue Op.107


Tento pochod krásne vystihuje atmosféru takej slávnosti, akou je Veľká noc. Po jednoduchom úvode nasleduje krásna časť, kde sa v „rozhovore“ striedajú manuály s pedálom – organistove ruky s jeho nohami. Pobáda vykročiť – nie však strojene a mechanicky: niekedy spomalí, inokedy zas zrýchli; ako život sám.

Gustav Holst: The Planets Op. 32, IV.: Jupiter, the Bringer of Jollity


Spomínal som, že organ je ako orchester. Anglický skladateľ Gustav Holst napísal suitu Planéty pre celý ansámbel, no ja som si obľúbil najmä túto nahrávku z kolínskeho Dómu sv. Petra, kde jeden organista rozozvučí naraz dva organy. Holst komponoval tieto skladby v rokoch prvej svetovej vojny. Možno z tohto cyklu poznáte Marsa, stelesňujúceho posla vojny.

Vedno s ním však uzrel svetlo sveta aj Jupiter, nositeľ veselosti. Po momentoch utrpenia a strachu zrazu zaznie správa, ktorá je dôvodom na úprimnú radosť. Ak poznáte anglické národné piesne, dobre počúvajte: melódia jednej vety z Jupitera sa takmer stala anglickou hymnou.

Mikuláš Schneider-Trnavský: K večeri sa zbližujte (JKS 185)


Táto skladba nás vracia ku Kristovej poslednej večeri. Je to verzia klasickej „jékáesky“, kde Trnavského štvorhlasnú úpravu pre organ spievajú nitrianski bohoslovci. Organ toho dokáže veľa, no ľudský hlas je pre mňa ešte očarujúcejším hudobným nástrojom.

Anonym: Unicornis Captivatur


Ľudský hlas a organ – dva nástroje, ktorých spojenie ma vždy fascinuje. Historický pozitív na nahrávke je z 15. storočia. Stredoveká pieseň nás vťahuje do tajomstva baránka, ktorý po troch dňoch vstal z mŕtvych. Na tejto skladbe nie je zaujímavá len pre moderného poslucháča prekvapivo jednoduchá harmónia, ale aj text (v anglickom preklade napríklad tu).

Giuseppe Liberto: Toccata su „Victimae Paschali laudes“


Stredoveký gregoriánsky nápev veľkonočnej sekvencie „Obete dnes veľkonočnej“ skladateľ na objednávku pápeža Jána Pavla II. spracoval do podoby modernej tokáty. Keď budete pozorne počúvať, niekoľkokrát natrafíte na melódiu sekvencie, ktorá v skladbe odznie prakticky celá. Hudobne stále aktuálny motív v sebe nesie večne aktuálne posolstvo, ktoré sa ozýva po celom svete.

Sigfrid Karg-Elert: aus “Choral-Improvisationen für Orgel” op. 65: Nun danket alle Gott


Tento triumfálny pochod možno poznáte – ja som ho prvýkrát počul na svadbe, hneď som si ho obľúbil a párkrát aj hral. Keď ho počúvam dnes, pred očami mám ľudí v slávnostnej procesii oslavujúcich vzkriesenie. Hudba dokáže sprítomniť nejeden poklad či tajomstvo a v rôznych kontextoch odkrýva stále nové a nové myšlienky.