Sídlo Kolégia

Kolégium Antona Neuwirtha sa nachádza vo výnimočnom prostredí pôvodne rokokového kaštieľa z 2. pol. 18. storočia v Ivanke pri Dunaji. Navôkol kaštieľa sa nachádza rovnako vzácny park. Toto prostredie je ako stvorené pre intelektuálny, duchovný a telesný relax, ktorý je v dnešnej uponáhľanej dobe tak potrebný pre nájdenie svojho základného životného nasmerovania.

To, že Kolégium môže fungovať v ivanskom kaštieli, je možné vďaka ústretovosti Spoločnosti Ježišovej (jezuiti). Jezuiti poskytli Kolégiu možnosť prenájmu historických priestorov, ako aj novších priľahlých budov v areáli kaštieľa. V priamom susedstve sídla Kolégia tak študenti stretávajú členov komunity jezuitov, ako aj starých pátrov na dôchodku a rehoľné sestry, ktoré sa o pátrov starajú – a navzájom sa obohacujú.

Kto by tu nechcel bývať?

Nádherné zábery nášho kaštieľa a informácie o jeho histórii a architektúre nájdete tu:

Kaštieľ

Priamo v kaštieli prebieha výučba ako i väčšina oficiálneho programu KAN. Na dolnom poschodí sa nachádza kaplnka, v ktorej náš kňaz Pavol Solčány SJ slúži takmer každý deň svätú omšu.

Na strednom poschodí sa nachádza hlavná kuchyňa, kde sa chystajú spoločné kolégiovské večere, tiež je tu jedáleň a knižnica, v ktorej prebiehajú semináre i kolokviá. Cez krásne schodisko sa dostanete do veľkej sály – dejiska slávností Kolégia, kde prebiehajú väčšie prednášky, otvorenie akademického roka, beánia, majáles, promócia KAN.  Najkrajšie veľkú sálu rozoznie klavír.

Na hornom poschodí kaštieľa sídlia dievčatá  v jedno- alebo dvojlôžkových izbách, Na chodbe sú spoločné toalety (2) a sprchy (2) pre 8 až 14 dievčat. Súčasťou vybavenia izieb sú postele, periny, pracovné stoly, nočné i stolné lampy, skrine, poličky, kreslo na čítanie, stoličky a umývadlo.

Dievčatá majú k dispozícii tiež pračku, žehličku, vešiaky na prádlo a kompletne zariadenú kuchyňu (riady, hrnce, plechy, sporák, 2 chladničky, mrazničku, mikrovlnku, rýchlovarnú kanvicu, hriankovač, umývačku riadu).

Najbližšie pri vežičke kaštieľa býva rektor Kolégia s manželkou, ktorí majú zo svojho balkóna skvelý výhľad na kaštieľnu lavičku.

Za mostíkom

V malom žltom domčeku býva so svojou rodinou učiteľ z Kolégia. Susedí s kolégiovským trávnik, ktorý je určený na spoločné grilovačky, ale aj na futbal či frisbee.

Na konci trávnika v prízemnej žltej budove zvanej K10 bývajú v 10 jednolôžkových izbách chlapci z KAN.  V chlapčenskej budove je tiež plne vybavená kuchyňa (riady, hrnce, sporák, mikrovlnka, rýchlovarná kanvica, chladnička, mraznička), práčka, vešiaky na bielizeň, na chodbe spoločné sprchy a toalety.

Každá izba má posteľ, periny, skriňu, stoličku, lampu, pracovný stôl, poličky.

Budova K10 je určená aj na neformálne spoločné posedenia. K dispozícii tu majú študenti teda aj veľkú jedáleň a obývačku, v ktorej často prebiehajú nielen filmové večery ale aj posedenia pri vínku.

Naši susedia

V kaštieľnom areáli mimo Kolégia sídli aj :

    • rôzne firmy – v zadnej časti
    • Jezuitský seniorát – napravo od kaštieľa
    • dom Manresa (prebiehajú v nej duchovné obnovy) – vpravo pred mostíkom